Pdf Kitap

Zeka Tuzağı Pdf indir

Zeka Tuzağı pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Zeka Tuzağı kitabı 384 olarak çıkarılmıştır. David Robson tarafından kaleme alınan Zeka Tuzağı isimli kitap 9786051982113 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Zeka Tuzağı kitabını 11.02.2022 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Zeka Tuzağı pdf oku indir.

Zeka Tuzağı pdf indir

“Birçok insan düşündüğünü sanır; aslında yaptıkları, yalnızca önyargılarını yeniden düzenlemektir.”
WILLIAM JAMES

 
Yüksek zekâlı bireylerin sonuca varmadan önce eldeki verileri bizlerden daha donanımlı bir biçimde değerlendirdiğini varsayarız. Muhakeme kabiliyetlerine güvenir, önyargılardan uzak olduklarını düşünürüz. Ama durum pek de öyle değil.

Çok zeki insanlar çok mantıksız kararlar alabiliyor. Nobelli bir fizikçi Arjantin sınırından iki kilo eroin geçirmek üzere kandırılabiliyor, Sherlock gibi bir zihni yaratan Arthur Conan Doyle iki ergen tarafından oyuna getirilebiliyor. Bilgi ve uzmanlık, insanları önyargılarına hapsederek yanlış düşüncelerin kök salmasına neden olabiliyor. David Robson’ın sözünü ettiği “Zekâ Tuzağı” tam da bu. Thomas Edison’dan NASA’ya, Nokia’dan İngiltere milli futbol takımına kadar zekâsına güvendiğimiz birden fazla isim ve kurum bu tuzağa düşmüş, düşmeye de devam ediyor.
Peki bu kadar zeki olduğunu düşündüğümüz insanlar böyle yanlışlara düşebiliyorsa bizim de düşmemiz kaçınılmaz değil mi? Pek değil. David Robson, zekâ ve deneyim hususunda yakın zamanlarda ortaya atılmış stratejik cehalet, meta-unutkanlık veya işlevsel aptallık gibi yaklaşımlardan yola çıkarak, öte yandan zekâsına çok güvendiğimiz bireylerin nasıl ve neden mantıksız kararlar alabildiklerini irdeliyor, öte yandan da bizlere de benzer tuzaklardan kaçınmak için basit ve uygulanabilir yöntemler sunuyor. İster zekilerden olun ister biz diğer fanilerden, soru bombardımanının kesilmediği bu karmaşık yüzyılda, Zekâ Tuzağı bilişsel potansiyelinizi tümüyle kullanabilmeniz ve daha doğru kararlar alabilmeniz için çiçeği burnunda bir alet çantası.

Zeka Tuzağı kitap özeti

Zeka Tuzağı pdf oku

Zeka Tuzağı Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu