Tarih Kitapları

Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik Pdf indir

Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 248 sayfadan oluşan Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Ercan Çağlayan tarafından kaleme alınan Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16 x 23 cm ebatındadır. Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik kitabını 9786053994350 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik pdf oku indir.

Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik pdf indir

Anadolu’nun Doğu ve Güneydoğusu’nda yerleşik bir topluluk olan Zazalar üzerine şimdiye kadar yapılan çalışmaların çoğunda, bu mühim topluluk yalnızca linguistik ve filolojik veriler üzerinden tanımlanagelmektedir. Anthony Smith’in bir etnik topluluğun temel öğeleri olarak gördüğü, “kolektif isim, ortak soy miti, ortak tarih, ortak kültür, ortak teritorya ve dayanışma duygusu” gibi ortak kavramlar, bu çalışmaların konusu olmadı. Dolayısıyla çalışmaların çoğu bu yanlarıyla eksik kaldı.Ercan Çağlayan’ın Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik kitabı, bu eksiği büyük ölçüde giderirken, linguistiğin ve filolojinin bunun yanında tarih, sosyoloji, antropoloji ve etnoloji gibi disiplinleri temel alarak Zazaların etnik kökeni, dili, tarihi, inançları, kültürleri ile kimlikleri birlikte ele alınıyor. Bunun bunun yanında inanç, mezhep, tarikat, aşiret, şeyhlik ve seyyidlik gibi kurumların Zaza toplumu içindeki yerleri, işlevsel konumları ile birlikte din ve toplumsal yaşam çerçevesi içinde irdeleniyor. Bunun yanı sıra, milliyetçilik, ulus-devlet, dil standardizasyonu, dil planlamaları ve dil politikalarından hareketle dil-lehçe dikotomisindeki Zazaca tartışmalarını da inceleyen Çağlayan, bu konularda da mühim sonuçlara varırken, disiplinlerarası yaklaşımı özgün bir biçimde tercih ederek çalışmasının temel çerçevesini bu doğrultuda çiziyor. Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik, yalnızca bu yanıyla bile mühim bir başvuru kitabı olma özelliğini taşıyan bir eser.
Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik isimli çalışma, Zazaların etnik kökeni, dili, tarihi, inançları, kültürleri ve en nihayetinde kimlikleri üzerine odaklanıyor. Bunun yanı sıra dil ve lehçe tartışmalarının ideolojik ve manipülatif olduğunu iddia ederek Zazaları etnisite, dil, din, tarih, coğrafya, kültür, kahramanlar ve diğer müşterekler bakımdan ele alarak tüketici kaynakçası ve ekleriyle Zazalara dair bir başvuru kitabı olmayı hak ediyor. Mehmet Ö. Alkan, İstanbul Üniversitesi

Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik kitap özeti

Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik pdf oku

Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu