Tarih Kitapları

Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali Pdf indir

Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 292 sayfadan oluşan Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Mümin Yıldıztaş tarafından kaleme alınan Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali kitabını 9786054052431 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali pdf oku indir.

Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali pdf indir

Mondros Mütarekesi ile birlikte müthiş bir durumun içine sürüklenen Osmanlı Devleti, varlığını en fazla hissettirebildiği payitahtında bile içinden çıkamayacağı problemlerle baş başa kalmıştır. Kültürel yozlaşma, ekonomik sorunlar, siyasi yapı, beslenme ve sağlık poblemleri, tıka-basa dolu hapishaneler, çeteler, örgütler, ekalliyet, yerli halk, muhacirler, mülteciler, işgalciler, yangınlar, yangınzedeler, eğitim ve sağlık poblemleri, bu döneme damgasını vuran karamsar konu başlıklarından yalnızca bazılarıdır. Bu zamanda işgal güçlerinin sıcak nefesini her an ensesinde hisseden ve sürekli olarak değişen İstanbul hükümetleri çaresizdir. Fırsatçılık, karaborsacılık, hırsızlık ve gasp gibi ekonomik nedenlere dayalı adi suçlar alabildiğince artmıştır.

Muhtelif nedenlerden dolayı yaşanan kültür değişimleri ise bazı psikolojik ve ahlâkî bozukluklara yol açmıştır. Fuhuş, alkol ve kumar yine bu devirde artarak kendini hissettirmiştir. Adi suçlarda görülen patlamaların bunun yanında siyasî alanda da yaşanan kaos, bununla birlikte siyasî suçları taşımıştır. Evler basılmış, insanlar sorgusuz olarak günlerce hatta aylarca tevkif edilmiş, hapsedilmiş, idam veya sürgüne gönderilmiştir. Siyasî veya kamu güvenliği ile alâkalı suçların yargılanması için Divan-ı Harpler kurulmuştur. Kısa olaraksı Koca imparatorluğa yüzsenelerca payitahtlık yapan İstanbul artık yaralıdır.

Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali kitap özeti

Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali pdf oku

Yaralı Payitaht İstanbul’un İşgali Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu