Tarih Kitapları

Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker Pdf indir

Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 582 sayfadan oluşan Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Nasrullah Uzman tarafından kaleme alınan Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker kitabını 9786059506564 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker pdf oku indir.

Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker pdf indir

Bu eser Abdullah Aker’in Yakova’da başlayıp darağacının gölgesine uzanan olağanüstü yaşam öyküsünü konu edinmektedir. Küçük yaşlarda Osmanlı Devleti’nin parçalanmasına, İstanbul’un işgaline, Milli Mücadele dönemine ve Cumhuriyet’in ilanına tanıklık eden Abdullah Aker, öğretmen olarak başladığı meslek yaşamını idareci olarak devam ettirdi. 1954’te Demokrat Parti listesinden İzmir milletvekili seçilerek siyasete girdi; çalışmalarını ekonomi alanında yoğunlaştırdı ve teknokrat kimliği ile ön plana çıktı. 1956’da İktisat ve Ticaret Bakanı olarak atandı. 27 Mayıs 1960 darbesine kadar Ticaret, Sanayi, Devlet, Koordinasyon, Basın-Yayın ve Turizm Bakanı olarak kabinedeki yerini korudu. 27 Mayıs 1960’ta tutuklandı; Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes ve kabinenin diğer üyeleriyle birlikte Yassıada’da idamla yargılandı. Hakkında idam cezası istendiyse de 5 yıl hapse mahkûm edildi ve cezasını çekmek üzere Kayseri Cezaevine gönderildi.
Bu eserde öte yandan Abdullah Aker’in Yassıada’dan ve Kayseri Cezaevi’nden ailesine yazdığı mektuplar, belgeler ve fotoğraflar ışığında okuyucuya zamansal ve mekânsal bağlamda hayat hikâyesi aktarılırken, diğer yandan da çok partili hayata geçiş, Demokrat Parti dönemi, 27 Mayıs 1960 darbesi ve Yassıada yargılamaları gibi yakın dönem Türk siyasi yaşamına ilişkin bilgiler verilmektedir.

Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker kitap özeti

Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker pdf oku

Yakovadan Darağacının Gölgesine Abdullah Aker Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu