Edebiyat Kitapları

Veba Geceleri – Orhan Pamuk PDF indir

Veba Geceleri Oku PDF

Veba Geceleri – Orhan Pamuk, pdf kitap bölümümüzde 2021 senesinde kaleme alınan Veba Geceleri – Orhan Pamuk kitabını sizlerle paylaştık. Veba Geceleri – Orhan Pamuk kitabının detayları..

Veba Geceleri – Orhan Pamuk – Özeti

Veba Geceleri – Orhan Pamuk

Veba Geceleri – Orhan Pamuk

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2021
Eklenme: Nisan 8th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 544
Yazar: Orhan Pamuk
2.337

Orhan Pamuk’un üzerinde 5 senedir çalıştığı Veba Geceleri, 1901 senesinde 3. Veba Pandemisi zamanında Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor.  Hem sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı hem de Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla kavga ettiği bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık düşürüyor.

Özet

Veba Geceleri PDF 1900 ve 1901 senelerında Rodos civarlarındaki hayali bir Osmanlı ada vilayetinde geçiyor. Dönem II. Abdülhamid dönemidir. Kurgu bir ada vilayeti olan bu yerde 1894 senesinde başlayan ve Hindistan ile Çin’den veba salgını konu ediliyor. Salgının başlaması ile birlikte çocuklar, kadınlar ve bütün bir halkın Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıf ve güçsüz bir zamanında yaşananları eksenine alarak anlatıyor.

Roman karakterleri içinde Osmanlı’nın en ünlü karantina doktoru olan Vali Sami Paşa, Hanım Sultan ve Subay karakterleri var. Eser tamamı ile bir tarihi roman olarak ifade ediliyor.

1901 baharında Osmanlı İmparatorluğu’nun 29. vilayeti Minger Adası’nda veba salgını baş gösterince Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi kimyager Bonkowski Paşa’yı, onun arkasından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi salgını durdurması için adaya gönderir.

Padişah kısa bir süre önce genç doktoru, sarayda hapis yaşamı yaşattığı ağabeyi önceki padişah V. Murat’ın kızı Pakize Sultan ile evlendirmiştir ve Pakize Sultan da bu yolculukta kocasına eşlik etmektedir. Adada ise genç ve milliyetçi Osmanlı subayı Kolağası Kâmil, onun âşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile güzel sevgilisi Marika mevcuttur.

Yazar romanında merkez şehir ve kırsal hayat içindeki kapuşları ve poblemleri  edebi bir üslupla anlatıyor. Olayların Ege’de geçtiği hayali adanın adı ise Minger adasıdır.

Adada kozmopolit bir yapıya sahip olup başta Müslüman halk olmak üzere  ve Ortodoks ve diğer din ve etnik unsurlardan karakterleri barındırmaktadır. Veba Geceleri romanında kurgusal olarak vebada ailelerini kaybetmiş çocuk çete grupları da bulunmaktadır.

Karantina yasaklarına itaat edilmesi için çaba harcayan bu bireylerin vebayla, adadaki geleneklerle ve sonunda birbirleriyle ve ölüm tehditleriyle savaşının ve yaşadıkları aşkların hikayesidir Veba Geceleri.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu