Tarih Kitapları

Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı Pdf indir

Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 230 sayfadan oluşan Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Engin Gökçür tarafından kaleme alınan Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16 x 24 cm ebatındadır. Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı kitabını 9786258414240 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı pdf oku indir.

Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı pdf indir

Dil, bir toplumun hafızasıdır. Toplumun yüzseneler boyunca maddî ve manevî alanda oluşturduğu kültürel değerlerin izlerini o toplumun sözlüklerinde bulabiliriz. Bu bağlamda dil, toplumun müzik, resim, mimarî, edebiyat, gelenek-görenek, halk hekimliği, aile yaşamı, tarım, hayvancılık, din, yeme-içme, giyim-kuşam… vb. gibi bir çok alanda ürettiği kavramları bünyesinde taşır. Kuşaklar bu alanda oluşmuş değerleri ve bu değerler etrafında oluşmuş söz varlığını, söz konusu kültürel değeri yaşayarak bir sonraki kuşağa aktarır.
Bu çalışmada Türkmenistan’daki Türkmenlerin yüzseneler boyunca oluşturmuş olduğu maddî ve manevî kültür değerlerine ilişkin söz varlığı derlenmiştir. Çalışmada derlenen söz varlığı Türkmen Türkçesi sözlükleri ve Türkmen kültürü üzerine yazılmış birincil kaynaklardan derlenerek temin edilmiştir. Türkmenlerin maddî ve manevî kültür değerlerine ait bilgiler ve buna ilişkin söz varlığı yazımızın detayında bulunan başlıklar altında incelenmiştir:
1. Türkmenlerde Tarım Kültürü. 2. Türkmenlerde Hayvancılık Kültürü. 3. Türkmenlerde Yemek Kültürü. 4. Türkmenlerde El Sanatları ve Meslek Kolları. 5. Türkmenlerde Halı Dokumacılığı ve Keçecilik Kültürü. 6. Türkmenlerde Ev Kültürü. 7. Türkmenlerde Giyim-Kuşam Kültürü. 8. Türkmenlerde Aile Kültürü. 9. Türkmenlerde Hamilelik Dönemi ve Çocuk Bakımına İlişkin Gelenekler. 10. Türkmenlerde Düğün ve Evlenme Gelenekleri. 11. Türkmen Kültüründe Ölüm ve Yas ile İlgili Ritüeller. 12. Türkmenlerde Halk Hekimliği. 13. Türkmenlerde Dinî inanışlar ve Halk İnanışları (Irımlar). 14. Türkmenlerde Müzik Kültürü ve Müzik Aletleri. 15. Takvim ve Tabiat Olayları. 16. Türkmen Çocuk Oyunları ve Halk Dansları.
“Türkmen Kültürü ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı” adlı bu çalışmada kültürel değerlere ilişkin söz varlığı, Türkmen Türkçesi üzerine yazılan sözlüklerden ve Türkmen Kültürü üzerine oluşturulmuş bilimsel çalışmalardan derlenmiştir. Kültürel değerlere ilişkin söz varlığı, çalışmanın inceleme bölümünde bunun bunun yanında yapı ve köken yönünden incelenmiştir.

Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı kitap özeti

Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı pdf oku

Türkmen Kültürü Ve Türkmen Kültürüne Dayalı Söz Varlığı Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu