Akademik Kitaplar

Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları Pdf indir

Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları Pdf indir, kitap sever takipçilerimiz için  Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları Kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Hayat Yayınları aracılığıyla çıkarılan Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları Kitabı 300 Sayfa sayfadan bir araya gelmektedir. 1. Hamur Kağıt baskı ile çıkan Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları kitabı 16.00×23.50 cm‘dir. 2012 nolu ISBN numarasına sahip Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları kitabının yazarı Doğu ErgilToplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları PDF indirebilirsiniz. 

Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları Kitabı Pdf indir

Sosyoloji (toplumbilim) ülkemizde neden fazla önemsenmemiştir? Oysa sosyoloji, tüm sosyal bilim disiplinlerinin kaynağı ve çıkış noktasıdır. Belki milli sosyoloji olamayacağını anlayan milli eğitimciler evrensel ölçüler ve araçlara sahip nesnel bir disiplinin gençlere öğretilmesinin sakıncalı olduğunu düşünmüşlerdir. Tabii böylesi bir bilim dalının üreteceği bilginin de milli birlik ve birliktelik adına sakıncalı bulunacağını varsaymış olabilirler. Nitekim tarihi millileştirenler, onu olduğu gibi değil, kendilerince olması gerektiği gibi yazarak bu toplumun Anadolu toprakları üzerindeki macerasıni soyut bir milli öyküye dönüştürmüşler ve gerçeklerden uzaklaştırmışlardır. Toplum, öğrendiği (öğretilen) tarihle yalnızca geçmiş gerçeklerinden değil, birlikte yaşadığı diğer yurttaş halklardan da duygusal ve düşünsel olarak uzaklaşmıştır. Milli tarih, bizi bilimsel bakış yönünden, tarihsel sürekli olaraklikten ve kendimizi olduğu gibi tanımaktan mahrum bırakmıştır. İçe kapatmış, başka toplumları ve dünya çapındaki gelişmeleri anlamamızı zorlaştırmıştır. Ya sosyoloji? Sosyolojinin araçları ve temel öncülleri millileştirilemeyecek kadar evrenseldir. Bu ölçü ve araçlarla incelenecek toplumun, kurucu ideolojiyi oluşturan biz, bize benzeriz; biz, sınıfsız, imtiyazsız kaynaşmış bir kitleyiz yahut milletimiz, Asya’dan gelen etnik ve dinsel olarak homojen bir zümredir; ordu-millet özellikleri arz eder önermelerine uymadığı basit bir şekilde anlaşılabilir. Bu nedenle sosyoloji eğitimi ve bilimsel sosyal araştırmalar ülkemizde hiç muteber olmamış, teşvik edilmemiştir. Lakin son senelerda rejimin kapalı kapısı aralanıp içeri gerçeğin ışığı sızmaya başlayınca, kendimizi tanımak ve dünya çapındaki yerimizi anlamak çabaları yoğunlaşmıştır. Bunun bir ihtiyaç olduğu çok açık ama soru sormak ve önyargısız yanıtlar aramak, özgür bireylerin ve toplumların harcıdır. İnsanlar, birey yani kendi başlarına karar verip o kararlar ışığında davranmak imkânına sahip olmadıktan, yalnızca otoritelere yahut sıkı dokunmuş (bağlayıcı) topluluklara tabi olmaktan öteye geçemedikleri sürece toplum ile ilgili nesnel araştırmalar yapılamaz. Dolayısıyla toplumbilim de gelişemez. Biz yarı yolda bir yerdeyiz. Yeni yeni sosyal bilimle ideolojiyi ayırt ediyoruz. Tarihimize ve toplumumuza ilişkin nesnel araştırmalar daha yeni uç veriyor. Yeni bilimsel araştırmalar ve bulgular aracılığıyla, tarih ve toplumsal gerçekler hususunda bize ezberletilen efsanelerden arınacağız. Normalleşme (kendini tanıma) ve birlikte yaşayıp olmadıklarına inandırıldığımız toplumsal kümelerle tanışma bu sayede olabilecek olacak. Bir bilim toplumu olmanın ve demokratikleşmenin de şartlarıdır bunlar. Elinizdeki çalışma bu amaç ışığında atılmış mütevazı bir adımdır.

Etiketler: Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları Pdf oku , Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları Pdf kitap indir, Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları pdf oku ücretsiz, Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları kitap indir ücretsiz, Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları pdf indir yandex, Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları pdf oku özet, Toplum ve İnsan Doğu Ergil Hayat Yayınları kitap özeti. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu