Tarih Kitapları

Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine Pdf indir

Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 384 sayfadan oluşan Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Ayhan Yüksel tarafından kaleme alınan Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16.5 x 23.5 cm ebatındadır. Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine kitabını 9786257018760 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine pdf oku indir.

Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine pdf indir

 
TİREBOLU EĞİTİM TARİHİ
Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine
AYHAN YÜKSEL
 
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Tirebolu özelinde eğitimde yaşanan gelişimleri ele almak üzere bir araya getirilen bu kitap, Sıbyan mektebinden modern eğitime başlangıç teşkil eden ibtidâî ve rüşdiye mekteplerini, buralardan gelinen ortaokul ve liseleri, Meslek Yüksek Okulu’ndan İletişim Fakültesine kadar okullaşma sürecini incelemektedir.
Tirebolu gibi o dönem için ufak bir kasaba özelliği gösteren bir yerde, halkın okullaşmaya verdiği önem, Osmanlı modernleşmesinin taşraya yansıyan görünüşü saygınlığıyla da dikkat çeker. Sadece ilk eğitim düzeyinde değil yüksek eğitime geçişin bir basamağı olarak orta dereceli okul istekleri, Tirebolu ahalisinin okullaşmaya ve eğitime verdiği değer yanında eğitim bilincinin yaygınlaşmasıyla da alakalıdir.
Bu kitapta halkın zihninde yer etmiş öğretmenler ve öğrenciler, istatistikî veriler Halkevi çalışmaları, Dumlupınar, Sakarya, Kazım Karabekir ve Ortacami Yatılı Okulu, günümüz eğitim camiası kadrosu başlıca konuları oluşturmuştur. Böylelikle eğitimle alakalı olarak geçmişle gelecek arasındaki bağlar ve zihniyetteki değişim süreçleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
 

Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine kitap özeti

Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine pdf oku

Tirebolu Eğitim Tarihi – Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu