Tarih Kitapları

Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 Pdf indir

Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 144 sayfadan oluşan Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Kolektif tarafından kaleme alınan Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 19.5 cm ebatındadır. Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 kitabını 9786056574337 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 pdf oku indir.

Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 pdf indir

Çarlık yönetimi, 1905 senesinde yaşanan ayaklanmalar sonrası özgürlükleri ve demokratik hakları kısmen genişlettiyse de halkı tatmin edemedi. Şubat 1917’de başlayan yeni bir ihtilal dalgası Çarlığı tarihe gömdü.
Devrim sonrası yeni hükümet beklenen istikrarı bir türlü temin edemedi ve ülkeyi kargaşa sardı.
Oluşan bu kaos ortamı, Rus istilası altında olan tüm halkları hareketlendirdi; tabii Kafkasyalı aydınları da. Bu kargaşa ortamında bir araya gelen bir kısım vatansever,  kurulacak yeni sistemde halklarına iyi bir statü temin edebilmek için yoğun bir çalışma başlattı.
1-9 Mayıs 1917′ tarihlerinde Terekkale’deki (Vladikavkaz) Hazar’dan Karadeniz’e kadar bütün Kafkas halklarından temsilcinin katıldığı 1. Genel Kuzey Kafkasya Kurultayı toplandı. Çalışmalar sonucu çeşitli komisyonlar oluşturularak ülkenin geleceğine ilişkin düşünceler sistematize edildi.
Daha sonra Kafkasya Dağlı Halkları’nın 2. Kurultayı “20 Ekim’de Vedeno’da toplandı ve bir sıra somut ve mühim kararlar alındı. Andi Kurultayı’nın devamı mahiyetindeki bu toplantıda geçici bir anayasa hazırlanarak Kuzey Kafkasya Merkez Komitesi’ne “ulusal ordu kurma”, “temel tüketim mallarının ihracını yasaklama”, “uygun zamanda Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan etme” gibi müthiş yetkiler verildi.
Yaşanan birden fazla olaydan sonra 11 Mayıs 1918 günü yayına giren Bağımsızlık Bildirisi ile de Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti‘nin kuruluşu ilan edildi.
Elinizdeki kitap 1917-1918 senelerında Kuzey Kafkasya’da bağımsız devlet kurma sürecinde gerçekleştirilen Terekkale Kurultayı tutanakları ve Andi Kurultayı’nda bir araya getirilen ve yürürlüğe konulan Anayasa metnini içermektedir.

Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 kitap özeti

Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 pdf oku

Terekkale ve Andi Kurultayları 1917 Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu