Tarih Kitapları

Tarihte Zorun Rolü Pdf indir

Tarihte Zorun Rolü pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 9786051724041 sayfadan oluşan Tarihte Zorun Rolü kitabı TÜRKÇE olarak çıkarılmıştır. Friedrich Engels tarafından kaleme alınan Tarihte Zorun Rolü isimli kitap Die Rolle der Gewalt in der Geschichte dilinde ve Karton Kapak ebatındadır. Tarihte Zorun Rolü kitabını 26.11.2020 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Tarihte Zorun Rolü pdf oku indir.

Tarihte Zorun Rolü pdf indir

Almanya’nın birliği, Prusya’nın hegemonyası altında gerçekleştirilen “yukarıdan” dönüşümlerle sağlanmıştı. Bu süreç, 1862 senesinde Prusya’nın başbakanı, 1871 senesinde da yeni kurulan Alman İmparatorluğu’nun şansölyesi olan Otto von Bismarck’ın adıyla anılır. Bismarck’ın “kan ve demir siyaseti” neden bir süreliğine zorunlu olarak başarı getirmişti ve neden sonunda çökmek zorundaydı?
Friedrich Engels, Tarihte Zorun Rolü’nde, önceden geliştirmiş olduğu “zor teorisi”ni, 1848-1888 döneminin Almanya tarihine uygulama girişiminde bulunmuştu. Yayımlamayı planladığı broşür, Anti-Dühring’in konuyla alakalı üç bölümünü ve dördüncü bölüm olarak Tarihte Zorun Rolü’nü içerecekti. Engels bu son bölüm üzerindeki çalışmasını bitiremedi ve tamamlanmamış metin ölümünden sonra yayımlandı.
Tarihte Zorun Rolü, yalnızca Almanya tarihine değil, genelde Avrupa’daki uluslaşma süreçlerine ve sınıf mücadelelerinin bu süreçlerdeki rolüne ışık tutan bir çalışma. Kırım Savaşı dâhil olmak üzere 1848 sonrasının birden fazla savaşı üzerinde duran Engels, ilhak politikalarının eleştirel değerlendirmesini de yapıyor. 
Anti-Dühring’in “zor teorisi” ile ilgiliki bölümlerinde ise, tarihin zor kullanılmasıyla açıklanamayacağı gösterilir ve zorun kendisinin ne tür tarihsel süreçlerin ürünü olduğu ortaya koyulurken, zorun tarihte değişik bir rol oynamasının olabilecek olup olmadığı üzerinde duruluyor.
Bu kitapta, alakalı dört bölümün bunun yanında, broşür için yazılmış önsöz taslağı, dördüncü bölümün planı, bu bölümün son kısmının planı ve Engels’in “Otorite Üzerine” başlıklı makalesi de yer alıyor.

Tarihte Zorun Rolü kitap özeti

Tarihte Zorun Rolü pdf oku

Tarihte Zorun Rolü Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu