Tarih Kitapları

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik Pdf indir

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 126 sayfadan oluşan Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Nahide Bozkurt tarafından kaleme alınan Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik kitabını 9786257387378 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf oku indir.

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf indir

Tarih insan tecrübelerinin kaydını içermesi yönüyle insanlık tarihine ışık tutar ve insan, tarihin derinliklerinde bulunan bilgi, tecrübe, eylemlerle çok boyutlu bir biçimde buluşarak kendini inşa etme sürecine girer. Tarihsel bilgi ışığında beslenmiş zihinler yaşamın anlamını sorgulayan bir bilgelik elde eder ve bu bilgeliği insanlığın deneyimler havuzuna taşır. ‘Tarihsel bilinçlilik olarak da adlandırılan bu sürede insan kendi yaşamış olduğu zaman diliminden ayrı olarak diğer zamanların ve bireylerin düşüncelerini bilmeyi hedefler ve böylece tarihteki anlamı yeniden keşfeder’. Bundan dolayı tarihsel bilinç; geçmişin yorumlanması, bugünü anlama ve geleceğe bakış arasındaki bağlantıları birleştirme becerisi olarak tanımlanır.

İnanan insanın dünya görüşünün temel referansını elemanı olduğu dinin kutsal kitabı ve bu kutsal kitap etrafında oluşan yorumlar belirler. Bu nedenle de kutsal kitaplarda sunulan toplum önderlerinin yaşamları ve söylemleri birey üzerinde etki gücüne sahiptir. İnanan insan, Tanrı tarafından da onaylanan ve bilge yönleriyle kendi zaman dilimlerinde yaşayan toplumlara öncülük eden bu bireyleri daha yakında zamandan tanımayı ister ve kendisi için rol modeli olarak görür. Değişen yaşam koşullarında kutsal kitabındaki rol modelleriyle buluşan bireyler, onların tecrübelerinden ahlakî dersler çıkartarak yaşamını yeniden yorumlar ve bir umut ışığı yakalar.

Bu kitapta okuyucu, tarihsel bilinçlilik kazandıran ve ‘gelecek ideali’ oluşturmada rolü olan hikmet sahibi bilge peygamber ve ulu bireylerin ufkuyla mütevazıca da olsa buluşma olanağı bulabilecektir.

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik kitap özeti

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf oku

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu