Tarih Kitapları

Tarih Düşüncesi Pdf indir

Tarih Düşüncesi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Tarih Düşüncesi kitabı 472 olarak çıkarılmıştır. R. G. Collingwood tarafından kaleme alınan Tarih Düşüncesi isimli kitap 9786052499511 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Tarih Düşüncesi kitabını 13.11.2020 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Tarih Düşüncesi pdf oku indir.

Tarih Düşüncesi pdf indir

Mutlulukta, refahta yahut tatminde bir ilerleme olduğundan söz edebilir miyiz? Açıkça hayır! Farklı hayat tarzlarını, bireylerin günlük olarak yaşadıkları şeyler arasında keyif aldıkları alışkanlıkları, rahat buldukları koşulları, tatmin edici kabul ettikleri başarıları daha açık bir biçimde farklılaştıran hiçbir şey yoktur. Bir Orta Çağ kulübesindeki rahatlık sorunu modern bir slum’daki rahatlık sorunundan o kadar farklıdır ki, bunlar birbirleriyle mukayese dahi edilemezler. Yine bir köylünün mutluluğuna da bir milyoner sahip değildir.
 
Sanatta ilerleme olduğunu sormanın da hiçbir anlamı yoktur. Sanatçının sorunu, sanatçı olduğu kadar, selefinin/öncelinin yaptığını yapma, yapmakta başarısız olduğunu fazladan yapmayı sürdürme sorunu değildir. Sanatta gelişme mevcuttur, fakat ilerleme yoktur. Çünkü sanatın teknik süreçleri ile ilgili herkes birbirinden Tiziona’dan, Bellini’den, Beethoven’dan, Mozart’tan vb. bir şeyleri öğrenmiş olsa da, sanatın sorunu bu teknik süreçlerin üstesinden gelmek değil, sanatçının deneyimini ifade etmek, sanata düşünsel bir şekil vermek için sanatı kullanmaktır. Dolayısıyla her yeni sanat eseri, önceki bir sanat eserinden değil, sanatçının düşünsel olmayan deneyiminden doğan yeni bir sorunun çözümüdür. Sanatçılar bu poblemleri iyi yahut kötü olarak çözdükleri ölçüde, daha iyi yahut daha kötü eserler yaparlar. Lakin iyi sanat ile kötü sanat arasındaki ilişki tarihsel bir ilişki değildir, çünkü sanatın poblemleri düşünsel olmayan deneyimin akışından doğar ve bu akış tarihsel bir zaman değildir.
 
Bir anlamda, ahlakta da bir ilerleme yoktur. Ahlak yaşamı, ahlak kaidelerinın gelişmesinden değil, bu kaidelerin sıra sıra davranış poblemlerina uygulanmalarından meydana gelir, bu sorunlar da, sanatın poblemleri gibi büyük ölçüde düşünsel olmayan deneyimden doğar. Ahlaki yaşamımızın seyri/yönü arzularımızın art arda gelmesiyle uygun duruma getirilmiştir. Bu arzular değişse dahi, bunlar tarihsel olarak değişmezler. Hayvansal doğamızdan doğarlar ve bu doğa gençlikten yaşlılık çağına kadar değişse yahut farklı insanlarda ve iklimlerde değişiklik gösterse de, bu değişikliklar tarihin değil, doğa sürecinin parçasıdır.

Tarih Düşüncesi kitap özeti

Tarih Düşüncesi pdf oku

Tarih Düşüncesi Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu