Tarih Kitapları

Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi Pdf indir

Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 9786258498097 sayfadan oluşan Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi kitabı TÜRKÇE olarak çıkarılmıştır. Giovanni Maria Angiolello tarafından kaleme alınan Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi isimli kitap Historia Turchesca dilinde ve Karton Kapak ebatındadır. Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi kitabını 13.01.2022 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi pdf oku indir.

Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi pdf indir

Birçok belgede Historia Turchesca yani Türk Tarihi eserinin yazarı olarak anılan Angiolello, Osmanlı Devleti’nde yaşadığı zamanlarda imparatorlukla alakalı çok kıymetli notlar yazmıştır. 10 yıldan fazla İstanbul’da kalan yazar, şehrin Osmanlıların eline geçmesinden sonraki durumunu anlatan ilk yabancıdır. Fatih dönemine ait bir eserde bizzat görgü tanığı olan birinin sarayın iç yüzünü, taht kavgalarını, kanlı savaşları, devlet teşkilatını ve ordu sistemini anlatması ise bu husustaki araştırmalar için Angiolello’nun tarihini vazgeçilmez kılar.
Giovanni Maria Angiolello, Eğriboz Adası’nın II. Mehmed’in hedeflerinden biri haline gelmesinden korkan Venedik ordusuna, kardeşi ile birlikte gönüllü olarak katılır. Lakin Eğriboz kuşatması sırasında ikisi de Türklere esir düşer. Kardeşi Francesco idam edilir, Angiolello ise Sultan Fatih’in savaş esirlerinden biri olmak şartıyla hayatta kalmayı başarır.
Daha sonra İstanbul’a getirilir ve ardından II. Mehmed’in oğlu Şehzade Mustafa’nın sarayında hizmete verilir. Şehzade Mustafa’ya, Uzun Hasan ve Akkoyunlular ile yaptığı savaşlarda eşlik eder. Bu arada Türk dilini çok iyi derecede öğrenir. Mustafa’nın 1474 senesindeki ölümünden sonra tekrar İstanbul’a getirilir ve sarayda Sultan Fatih’in hizmetine girer. Doğuştan sahip olduğu kabiliyetleri aracılığıyla kısa bir sürede Sultan’ın güvendiği bireylerden biri olur; Osmanlı Devleti içinde defterdarlık gibi üst düzey bir vazifeye getirilir. Fatih’in vefat ettiği yıl II. Bayezid’in hizmetine girse de İstanbul’dan kaçmaya karar verir ve dünyaya geldiğu şehir olan Vicenza’ya geri döner. Bazı tarihçiler Angiolello’nun ardından Anadolu’ya tekrar döndüğünü savunsa da Vicenza’da öldüğü varsayımı daha kuvvetlidir.

Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi kitap özeti

Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi pdf oku

Sultan Fatih’in Sarayında Bir Esir: Giovanni Maria Angiolello Gözünden Türk Tarihi Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu