Tarih Kitapları

Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri Pdf indir

Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 256 sayfadan oluşan Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Metin Çulhaoğlu tarafından kaleme alınan Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 19.5 cm ebatındadır. Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri kitabını 9786051723075 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri pdf oku indir.

Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri pdf indir

Belki genç kuşak tanık olmadı ama 74 yıllık sarsıcı bir deneyim yaşandı dünyamızda. 1917’den 1991’e dek süren ve “Sovyetler”, “reel sosyalizm”, “sosyalist blok”, “demir perde” gibi adlarla anılan bu deneyimi, özellikle ilk ve son dönemlerindeki kimi yönelimleriyle ve buradan çıkarılması gereken “siyaset dersleri”yle anlatan bir kitap Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri.
İlk olarak 1989’da yayımlanan bu çalışmasında Metin Çulhaoğlu, önce 1920’lerden 1930’lara uzanan kesitteki
NEP ve kolektivizasyon uygulamaları ile sanayileşme hamlesine, ardından da 1985’ten 1989’a uzanan kesitte glasnost ve perestroyka politikalarına yoğunlaşıyor.
Ekonomik hamleler, zorunluluk ve açmazlarla birlikte, ideolojik hamle girişimleri ve zaaflar ön plana çıkıyor en fazla Çulhaoğlu’nun anlatımında.
Farklı zamanlardaki sağ ve sol “sapma”lar; Buharin, Preobrajenski, Lenin, Troçki ve Stalin gibi Bolşevik önderlerin sosyalizmin belli poblemlerina farklı yaklaşımları;  dönemsel politikalara “kitlesel destek” arayışları; bir dönemin siyasetinde öne çıkanların bir sonraki dönemin politik ikliminde “harcanması”; “işçi-köylü ittifakı”nın çözülmesi; Parti idaresindeki ve “bilim akademisi” gibi kurumlardaki kadroların ideolojik zaafları vb. Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri’nin öne çıkan diğer konuları… 
Yazarın kelimeleriyle “Özellikle Sovyet deneyinde, uç uğraklara bütünüyle angajman büyük riskler içeriyor ve tarih hep bunu gösteriyor” iken, “son uç uğrak” diyebileceğimiz glasnost ve perestroyka döneminin muhasebesi ile tamamlanıyor kitap.
Dünyamızdan geçip gitmiş 74 yıllık bir deneyimi anlamak ve olası yeni tecrübeleri onun zaaflarından korumak için…

Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri kitap özeti

Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri pdf oku

Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu