Tarih Kitapları

Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han Pdf indir

Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 224 sayfadan oluşan Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Şafak Tunç tarafından kaleme alınan Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han kitabını 9786058257702 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han pdf oku indir.

Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han pdf indir

İngiliz tarihçi Arnold Toynbee Batı medeniyeti karşısında İslâm dünyasının pek şansı olmadığını söyler.
İslam dünyası için iki seçenek mevcuttur. Ya Roma’ya başkaldıran “Zealot” modeli veya teslimiyetçi “Herodian” modeli.
Zealot modelinde yabancı güç karşısına son model silahlarla çıkıp üstün taktiklerle savaşa giriştiğinde ve bu karşılaşma durumu kötüye gittiğinde kendi geleneksel savaş taktiklerini titiz biçimde uygulayandır.
Herodian ise kendisinden hünerli ve daha iyi silahlanmış birisiyle karşı karşıya geldiğında geleneksel savaş taktiklerini bırakarak düşmanın taktik ve silahlarıyla savaşmayı öğrenen insandır.
Tanzimat ile başlayan bu Herodian yaklaşım Cumhuriyetin ilk senelerında tesirini iyice artırmıştır.
Sultan Abdülhamid Hân ise iyice zayıflayan devleti çağın gereklerine uygun bir biçimde yeniden organize etmeye çalışırken Osmanlı medeniyetinin tarihsel misyonuna sahip çıkmış, manevi yönden yapmış olduğu değerlendirmeler ile devleti ve milleti derleyip toparlamaya gayret etmiştir.
Sultan II. Abdülhamid, dünyanın son evrensel hükümdarlığı olan Osmanlı Devleti’ni mutlak güçle yöneten son Osmanlı padişahıdır. O’nun tahttan indirilmesi esasta Osmanlı’nın da vedasıydı.

Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han kitap özeti

Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han pdf oku

Son Evrensel Hükümdar Sultan II. Abdulhamid Han Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu