Tarih Kitapları

Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz Pdf indir

Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 288 sayfadan oluşan Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Kolektif tarafından kaleme alınan Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 14 x 22 cm ebatındadır. Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz kitabını 9786057592880 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz pdf oku indir.

Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz pdf indir

Heyamola Yayınları olarak özellikle dönemin Osmanlı coğrafyasını ziyaret eden, ardından kitap yahut makalelerle izlenimler yazan seyyahları araştıran bir kitabı yayımlamış olduk. Seyyahların özgeçmişleri, nerden geldikleri ve amaçları 19 Mayıs Üniversitesi’nden üç akademisyenin araştırması konusu. Kitapta bulunan 12 Alman, 10 Fransız ve 23 İngiliz, toplam 45 seyyahın kitapları halen Türkçeye çevrilmiş değil.
 
Akademisyenler yaptıkları çalışmayı şöyle açıklıyorlar:
 
Bu eser, hem 19. yüzyılda Karadeniz Bölgesi’ni ziyaret eden ve gezip gördüklerini kayıt altına alan Batılı seyyahların bir bibliyografyasını hem de eserlerinde bölgeye ilişkin verdikleri çarpıcı bilgilerin bir seçkisini sunmayı hedeflemektedir. Bu seçkide Charles Texier, J. P Falmerayer, Franz Werner, Graf Helmuth von Moltke gibi seyyah ve araştırıcıların eserleri yer almamıştır. Çünkü bunların eserleri Türkçeye çevrilmiştir ve bölge ile alakalı yapılan çalışmalarda bu eserlere çok fazla atıfta bulunulmaktadır. Biz, daha çok dilimize kazandırılmamış ve çalışmalarda kendilerine fazla atıf yapılmamış olan seyyahları önceledik.
 
Çalışmanın, genelde Karadeniz, özelde ise Doğu Karadeniz Bölgesi’nin sahil kentlerinin tarihî-fiziki coğrafyası ve sosyokültürel yaşamına ışık tutacağı kanısına varılmaktadır. Bu çalışma, çeşitli amaçlarla 1800-1900 senelerı arasında bölgeye gelmiş olan İngiliz, Fransız ve Alman Batılı seyyah ve araştırmacıların bölgeye dair kimi kişisel bakış açıları ile izlenimlerini ortaya koyması, araştırma sahasının 19. yüzyılda içinde bulunduğu tarihî-fiziki coğrafi şartlar ile sosyokültürel yapısının seyyahlar tarafından nasıl değerlendirildiği ve bu değerlendirmenin hangi ispatlara dayandırıldığını göstermesi yönünden mühimdir. Çalışmada esas olarak Doğu Karadeniz Bölgesi ele alınmakla birlikte, Batı Karadeniz’de bulunan liman şehirleri ve farklı zamanlarda Kafkasya bölgesindeki gözlemlerine de konunun bütünlüğünü bozmamak adına yer verilmiştir. Çalışmanın, araştırma sahasına dair farklı kaynaklarda bulunan bilgilerle karşı karşıya geldirma yapma imkânı sunacağından, özgün bir nitelik taşıdığı söylenebilir. Bu anlamda, bu çalışmanın hem meraklı okuyuculara hem de araştırıcılara klavuzluk etmesi beklenmektedir.

Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz kitap özeti

Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz pdf oku

Seyyahların Diliyle 19. Yüzyılda Doğu Karadeniz Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu