Tarih Kitapları

Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri Pdf indir

Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 123 sayfadan oluşan Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Ali Cançelik tarafından kaleme alınan Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 12 x 19.5 cm ebatındadır. Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri kitabını 9786055961619 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri pdf oku indir.

Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri pdf indir

Şeyh Gâlib, 18. asrın sonunda yetişmiş Osmanlı şiirinin en büyük şairlerinden biridir. 1791 senesinde şeyhliğine atandığı Galata Mevlevihanesi’nde 1799’daki vefatına kadar hizmet etmiştir.

O şiirinde zamane şairlerinin taklit hastalığına yakalanmamıştır. Madem varlıkta değişme ve yenilenme mevcuttur, o halde sözde de olmalıdır, diye düşünür. Ona göre kullarına söz söyleme feyzini bağışlayan Cenâb-ı Allah’tır ve bu feyz de sonsuzdur.

Böylelikle bu sonsuzluk çeşmesinden nasibini aramış ve sıra sıra tekâmül ederek kendisine kadar gelen şiirin son sınırını çizmiştir. Fuzûlî’nin lirizmini, Bâkî’nin İstanbul Türkçesini, Nedim’in coşkulu edâsını ve Nâbî’nin kuvvetli fikirlerini, kendinden önceki şairlerin öne çıkan ayrıntı kısmını kendinde toplamış ve onları yeni ve orijinal bir hüviyete bürümüştür.

Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri kitap özeti

Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri pdf oku

Şeyh Galib / Osmanlı’nın Bilgeleri Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu