Tarih Kitapları

Serasker Enver Paşa Pdf indir

Serasker Enver Paşa pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 240 sayfadan oluşan Serasker Enver Paşa kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Richard Euringer tarafından kaleme alınan Serasker Enver Paşa isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Serasker Enver Paşa kitabını 9786059931564 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Serasker Enver Paşa pdf oku indir.

Serasker Enver Paşa pdf indir

Enver Paşa…

Ulu Hakanı deviren Makedonyalı bir eşkıya mıydı, yoksa Hürriyet kahramanı mı?

İmparatorluğu savaşa sokarak parçalanmasına neden olan başarısız bir kumandan mıydı, yoksa zaten parçalanmakta olan Osmanlı topraklarını emperyalist devletlere dört sene boyunca zehir eden inançlı bir asker mi?

Alman hayranı mıydı, yoksa Osmanlının çıkarları için en yüksek kademedeki Alman generallerinin karşısında yumruğunu masaya vurarak son nefesine kadar yalnızca Osmanlı için yaşayan bir dava adamı mı?

Enver Paşa, kendisi ile ilgili çirkin suçlamalar ve yakıştırmalar yazmayı vazife bilmiş bir kuşağın yetişmesinden bu yana, meraklı araştırmacılar için adeta büyük bir muamma olagelmiştir. Ve o Enver Paşa ki; Gerek yakın tarihimizdeki şerefli mevki üzerine bir kalem çekilerek en fazla haksızlığa uğramış olan Osmanlı subayı olması, gerekse herkesin Artık bitti dediği anda dahi Yeni baştan deme iradesini gösteren kararlı bir mizacın ve trajik bir yaşamöyküsünün kahramanı olması sebebiyle, muhakkak layık-ı veçhile tahlil edilmesi gereken fazla mühim bir tarihi figürdür.

Elinizdeki kitap, 1. Dünya Savaşı esnasında Alman ordusunda pilot olarak görev yapmış Richard Euringer tarafından 1942 senesinde kitap haline getirişmiştir.. Ve Enver Paşanın Berlindeki günlerinden başlayarak Rus ormanlarında şehit olmasına değin uzanan zaman dilimini anlatır.

1. Dünya Savaşının hazin anılarını belleğinde halen canlı tutan Almanyanın, bu kez ikinci bir Dünya Savaşı ile çalkalanmakta olduğu senelerde basılan kitap, ilk savaş neticesinde parçalanarak Türkiye Cumhuriyeti olarak tarih sahnesine çıkan Osmanlının yetiştirdiği büyük kumandan Enver Paşa ve yakın silah dostlarının Kafkaslarda devam eden zorlu mücadelesinin daha iyi anlaşılabilmesi için bi hayli mühim bir eserdir.

Zira elinizde tuttuğunuz kitap Leninden Zinoyeve, Troçkiden İbrahim Beke yakın tarihe damgasını vurmuş mühim şahsiyetlerin etrafında süregelen güç mücadelelerin içine sürüklenen Enver Paşadan git gide artan Bu yürek son bir kez daha şaha kalkacak. Bu yumruk son bir kez daha olup bitene müdahale edecek. Enverin işi halen bitmiş değil nidasının romanıdır.

Kırkiki senelik kısa ömrünü, başeğmez bir mücadele azmi ile tüketmiş olan bir Osmanlı subayının son seneleridir.

Asla seyirci kalamayacağı bir manzaranın orta yerine gözlerini açmış olan ödünsüz bir ruhun attığı son kurşundur…

Serasker Enver Paşa kitap özeti

Serasker Enver Paşa pdf oku

Serasker Enver Paşa Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu