Tarih Kitapları

Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) Pdf indir

Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 616 sayfadan oluşan Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Prof. Dr. Necati Demir tarafından kaleme alınan Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16.5 x 24 cm ebatındadır. Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) kitabını 9786057670755 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) pdf oku indir.

Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) pdf indir

Şecere-i Türk, adından da belirlendiğu üzere “Türkün soy kütüğü” manasına gelmektedir. Türk tarihi, Türk dili, Türk kültürü yönünden son derece mühim bir kaynaktır. Bunun yanı sıra Türklere komşu olan milletler için de mühim bir eserdir.
Şecere-i Türk, XV. yüzyılın ikinci yarısından ibu yana Harezm’de hüküm süren Yadigaroğlu Şiban/Özbek hanlarının tarihini ve şeceresini belirlemek ve sonraki nesillere ulaştırmak amacı ile kitap haline getirişmiştir.. Nitekim 1666 yılına kadar olan dönemin tarihi hiç şüphesiz bu eserdir.
Eser, H.1074/M.1664 yılına kadar Harezmli Arap Muhammed Han oğlu Hive Hanı Ebülgazi Bahadır Han tarafından kitap haline getirişmiştir.. Ebülgazi Bahadır Han’ın 1664’te ölmesi üzerine yazılışı yarım kalmıştır. Daha sonra eseri oğlu Enuş Muhammed Bahadır Han 1666 senesinde tamamlamıştır.
Şecere-i Türk, hemen hemen 350 yıl önce yani son haftalarda kaleme alınmış olsa da Türk tarihinin temel kaynaklarının arasında sayılmaktadır.
Prof. Dr. Necati Demir, Şecere-i Türk’ün bilinen bütün yazma nüshalarının kopyasını elde etmiş ve   hepsini ayrı ayrı incelemiştir.  Almanya Göttingen Üniversitesi Kütüphanesi 8° Cod. Ms. Turc 46’da kayıtlı olan nüsha olabileceken Ebülgazi Bahadır Han’ın kendi el yazması veya asıl nüshadan istinsah edilmiş müthiş bir nüsha olduğu için bu yazma Çağatay Türkçesinden Latin Asıllı Türk (çeviriyazı) alfabesine aktarılmıştır.  Bunun yanı sıra çalışmanın girişinde Ebulgazi Bahadır Han ve eserleri ile ilgili bilgi verilmiş, nüshanın tıpkıbasımı ise son kısıma ilave edilmiştir. 

Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) kitap özeti

Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) pdf oku

Şecere-i Türk (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu