Tarih Kitapları

Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) Pdf indir

Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 320 sayfadan oluşan Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Prof. Dr. Necati Demir tarafından kaleme alınan Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16.5 x 24 cm ebatındadır. Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) kitabını 9786057670762 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) pdf oku indir.

Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) pdf indir

Şecere-i Terâkime, son haftalarda kaleme alınmış olsa da Türk tarihinin temel kaynaklarının arasında sayılmaktadır. Bunun yanı sıra Türkçenin mühim dil yadigârlarından biri olma özelliğini taşır.  H. 1074/M. 1664 senesinde Harezmli Arap Muhammed Han oğlu Hive Hanı Ebulgazi Bahadır Han tarafından   son derece sade bir Türkçe ile akıcı bir biçimde kitap haline getirişmiştir..    
Şecere-i Terâkime’nin öne çıkan özeliklerinden bir tanesi, Oğuz boylarının damgalarına yer vermesidir. Bilindiği gibi Oğuz boylarının damgaları öncedenki senelerda yazılan Dîvânu Lugâti’t-Türk’te, Câmiü’t-Tevârîh’te, Tevârîh-i Âl-i Selçuk’ta bulunmakta idi. Ebulgazi Bahadır Han da 24 Oğuz boyunun damgalarına bu eserinde yer vermiştir. 
 Prof. Dr. Necati Demir ve Dr. Özkan Aydünyaya geldi tarafından bir araya getirilen bu çalışma “İnceleme”, “Metin”, “Sözlük” ve “Tıpkıbasım” bölümlerinden buluşmaktedir.
İnceleme bölümünde, eserin yazarı Ebulgazi Bahadır Han ve Şecere-i Terâkime ile diğer eserleri ile ilgili bilgi verilmiş, bunun bunun yanında yazmanın dil ve üslup özellikleri üzerinde durulmuştur. Metin bölümünde, Şecere-i Terâkime’nin yeni yazıya aktarılmış şekili bulunmaktadır. Sözlük bölümünde, eserde bulunan bütün sözcüklerin bulunduğu bir sözlük yapılmıştır. Tıpkıbasım bölümünde ise St. Petersburg Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimler Enstitüsü (Moskova Akademiya Navk Naradov Azii Enstitüsü) Türkçe yazmaları 46 D.109 numarada kayıtlı bulunan nüshanın kopyası verilmiştir.

Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) kitap özeti

Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) pdf oku

Şecere-i Terakime (İnceleme, Metin, Sözlük, Tıpkıbasım) Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu