Tarih Kitapları

Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) Pdf indir

Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 320 sayfadan oluşan Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Prof. Dr. Necati Demir tarafından kaleme alınan Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16.5 x 24 cm ebatındadır. Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) kitabını 9786057670779 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) pdf oku indir.

Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) pdf indir

Türklerin İslamiyeti kabulü ve Karahanlı Devleti’nin ilk dönemleri ile ilgili efsane ve rivayetlerin dışında bilgi çok azdır. Yani İslamiyeti ilk kabul eden Satuk Buğra Han ve onun İslamiyeti nasıl, hangi şartlarda kabul ettiği ile Kâşgar merkezli kurduğu ilk Türk İslam Devleti ile ilgili gerçekten de bilgiler son derece sınırlıdır.  Bu sınırlı kaynaklardan birisi de Satuk Buğra Han ile alakalı rivayetlerin bulunduğu tezkirelerdir.
Türklerin İslamiyeti kabulü ve Satuk Buğra Han ile çocuklarının mücadelesi Tezkire-i Ebū’n Nasr Sāmānî [A], Tezkire-i Satuk Buğra Han [B] ve Buğra Hanlar Tezkiresi [C] adlı eserlerde anlatılmıştır.
Prof. Dr. Necati Demir tarafından dünya kütüphaneleri taranmış, tespit edilen Satuk Buğra Han ile alakalı tezkireler / yazmalar bir araya toplanmış ve değerlendirilmiştir. 
Bu çalışmanın giriş bölümünde Satuk Buğra Han ve çocukları tanıtılmış, eser ve nüshaları ile ilgili bilgi verilmiştir. Daha sonra Tezkire-i Ebū’n Nasr Sāmānî [A], Tezkire-i Satuk Buğra Han [B] ve Buğra Hanlar Tezkiresi [C]   metinleri bilim dünyasına sunulmuştur. Bu durumda ilk kez tam anlamı ile bir “Satuk Buğra Han Destanı ortaya çıkmıştır.    Böylelikle konunun daha anlaşılır ve akıcı olması da sağlanmıştır. Çalışmanın sonuna  “Açıklamalar ve Bilgi Notları” bölümü ile yazmaların tıpkıbasımı da eklenmiştir.

Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) kitap özeti

Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) pdf oku

Satuk Buğra Han Tezkireleri (İnceleme, Metin, Tıpkıbasım) Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu