Tarih Kitapları

Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı Pdf indir

Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 344 sayfadan oluşan Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Enes Demir tarafından kaleme alınan Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16 x 24 cm ebatındadır. Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı kitabını 9786052245071 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı pdf oku indir.

Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı pdf indir

“Barış Pınarı Harekâtı, Türk Ordusu’nun etkin, caydırıcı ve saygın gücü ile Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğine yönelen her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, vatan topraklarını koruma kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.”
 
 Tarihçi Yazar Enes DEMİR
 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, “Tehlikeyi kaynağında bertaraf etme” stratejisiyle; milli güvenliğine bir çok açıdan tehdit oluşturan Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerine karşı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarından sonra yeni bir sınır ötesi operasyon icra etme kararı almıştır. Zira Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları aracılığıyla Fırat’ın batısındaki Türkiye sınırları, terör örgütünden arındırılmış; sıra Fırat’ın doğusunun teröristlerden arındırılması ve güvenliğinin sağlanmasına gelmişti.
Suriye iç savaşı sonrası yaşanan kaotik ortamda, küresel güçlerin sahadaki varlığı, planları ve icraatları neticesinde Türkiye sınırlarının güneyinde fiili bir terör yapısı oluşturulmaya çalışmış; bu durumu engellemek için de Türkiye’nin bir kez daha askeri operasyon seçeneğini kullanması zaruri bir hal almıştı.
Bu bağlamda Türkiye, uzun süreden beri devam eden Fırat’ın doğusuna yönelik askeri çalışmalarını tamamlayarak 9 Ekim 2019 saat 16.02’de resmen, sınır ötesi harekâtı başlatmıştır. “Barış Pınarı Harekâtı” adı verilen bu operasyon, Türk Ordusu tarafından Suriye’nin kuzeyinde ve Fırat’ın doğusunda, PKK/PYD-YPG terör örgütüne yönelik olarak icra edilmiştir.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkili ve bi hayli hızlı bir biçimde gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı ile Fırat’ın doğusundaki 4.220 kilometrekare alan terör örgütünden arındırılmış; Suriyeli mültecilerin geri dönebileceği, bölge insanının da huzur ve güvenle yaşayabileceği bir alan haline getirilmiştir. Harekât bunun yanı sıra diplomatik kazanımlara da kapı aralamıştır. Nitekim Türkiye, ABD ile Ankara, Rusya Federasyonu ile Soçi Mutabakatlarını imzalayarak sınırlarındaki terör tehdidini bertaraf etmeye çalışmıştır.
Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde mühim bir yer tutan Barış Pınarı Harekâtı; nedenleri, amaçları, meydana geliş süreci ve sonuçları ile askerî, idari, diplomatik, stratejik, coğrafi, demografik, sosyolojik ve tarihsel arka planı ışığında incelenerek tarihe not düşülmesi gereken kapsamlı bir sınır ötesi harekât olmuştur. Bir bakıma böylesine mühim ve tarihi bu harekâtı, kaynaklar ışığında ve tüm yönleriyle, hak ettiği biçimde kaleme almak ve geleceğe, kaynak tarihi bir eser olarak bırakmak ümit edilmiştir.  
Tarihçi Yazar Enes Demir tarafından, “Fırat Kalkanı Harekâtı” ve “Zeytin Dalı Harekâtı” kitaplarından sonra bir araya getirilen ve bu okuyucuyla buluşan bu eser, “Barış Pınarı Harekâtı’nı” resmi bilgi ve belgeler ışığında, derli toplu bir biçimde disiplinler arası bir bakış açısıyla ortaya koymakta ve harekâtın bilinmeyen tüm yönlerini ifade etmektedir.
 
Barış Pınarı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında
Şehit Düşen Kahraman TÜRK Askerinin
Çok Aziz Hatırasına…

Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı kitap özeti

Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı pdf oku

Sahada ve Masada Barış Pınarı Harekatı Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu