Tarih Kitapları

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Pdf indir

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 412 sayfadan oluşan Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Cengiz Yıldırım tarafından kaleme alınan Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı kitabını 9786052498552 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı pdf oku indir.

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı pdf indir

Şah İsmail’e ilgim aslında, ilkokul senelerımda köyümde yapılan bir Cem merasiminde “Şah Hatâyî” ismi geçtiğinde merasimde bulunan bireylerin ne kadar büyük bir saygıyla eğildiklerini gördüğümde başlamıştı. Şah Hatâyî kimdi? Nasıl ulu bir kişiydi ki, cemdekiler Hz. Ali ve Hz. Hüseyin gibi adı geçtiğinde saygıyla eğiliyorlardı.
 
XV. yüzyılın son çeyreğinde Erdebil’de dünyaya gözlerini açan Şah İsmail, kendini tarikatın siyasallaşması sonucu yaşanan kargaşa ortamında bulmuştur. Çocukluğu baskı altında ölüm korkusuyla geçmiş, sanatı da dedesi Şeyh Cüneyd ve Babası Şeyh Haydar’ın halifeleri olan Anadolulu Kızılbaş dedelerin verdiği tasavvufi bilgiler ışığında gelişmiştir. 38 yıl gibi kısa bir yaşamı olan Şah İsmail’in, savaş alanlarında kazandığı başarılarının bunun yanında kalemini bir kılıç gibi son derece etkili kullanabilen nadir devlet adamlarındandır. Hatâyî tapşırmasını (mahlasını) tercih ederek şiirler yazan Şah İsmail Azeri halk edebiyatının en büyük ustası sayılmıştır. Yazdığı şiirler Anadolu insanının ruhunu okşamış ve bilincine yerleşmiştir. Şah İsmail Alevi-Bektaşi-Kızılbaş halk edebiyatında da “Yedi Ulu Ozan”dan biridir.
 
Alevi-Bektaşi-Kızılbaş Cem merasimlerinde “Hatâyî” mahlaslı şiirleri, deyişleri vazgeçilmez bir inanç ve kültür unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Seçkin Türkçe ve Farsça yapıtlar veren Şah İsmail şiirlerinde, heyecanlı bir sanatçı ruhu ile lirizmi yer yer bütünleştirmiştir. İnancına ve davasına son derece bağlı olan Şah İsmail’in dizelerinde, Hurufilik inancının etkisi görülür. Bu açıdan Habibi ve Nesimi gibi ustalardan yararlandığı söylenebilir. Şah İsmail’i ünlü ve ölümsüz bir şair yapan daha çok da On İki İmamlar ve nesline dile getirdiği deyiş ve şiirlerdir.

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı kitap özeti

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı pdf oku

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu