Tarih Kitapları

Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) Pdf indir

Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 221 sayfadan oluşan Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. 40’lar Kulübü tarafından kaleme alınan Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21.5 cm ebatındadır. Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) kitabını 9786059438186 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) pdf oku indir.

Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) pdf indir

Sadrazamlık Osmanlı Devleti’nde şimdilerde başbakanlığa karşılık gelen makamdır. Arapça baş, ileri manasına gelen “sadr” sözcüğüyle büyük, ulu manasına gelen “azam” sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.
Sadrazamlar mührünü aldıkları padişah adına yetkili olan ve inisiyatif kullanıp ani karar verebilen devlet adamlarıdır. Osmanlı Devleti’nin asırlar boyunca ayakta kalmasında, devlet teşkilatının başarı ile idare edilmesinin tabi ki çok büyük bir önemi mevcuttur. Sadrazamlar, padişahın “vekîl-i mutlâk”ı olmaları itibariyle çok geniş yetkilere sahip olup icraatlarında yalnızca padişaha karşı sorumludur. Halka karşı sorumluluk ise padişahtadır. Bu zamanda yaptıkları ve yapmadıkları yahut yapamadıklarıyla anılan başarılı, reformcu sadrazamlar olduğu gibi tarih sahnesine hiç çıkamamış sadrazamlar da mevcuttur.
Osmanlı Devleti’nde 215 kişi sadrazamlık makamında bulunmuştur. Tekrarlarla birlikte 292 defa sadrazam tayini yapılmıştır.
Osmanlı devlet teşkilatında padişahtan sonra en kuvvetli kurum olan sadrazamlık makamı her zaman tartışılan bir konu olmuştur. Son zamanlarda dizi filmlerin de etkisiyle yeniden gündeme gelen ve tartışılan sadrazamlık makamı ve bu makamın kırk temsilcisinin yaşamı, kıymetli kalemlerin emeği ile bir kitap hâline geldi.
Bu kitapta sadrazamlık makamını temsil eden kıymetli devlet adamlarını tanıyacağız. Bunun yanında bu makamı başarı ile temsil edenleri, ihanete uğrayanları, idam edilenleri; onların fedakârlıklarını, devlet ve millet sevgilerini, sadakatlerini ve daha bilmediğimiz nice hakikatleri öğreneceğiz. Varlığı ile gurur duyduğumuz Devlet-i Âli Osmaniye’nin sadrazamları: Döneminde fırtınalar estirenler, zafer kovalayanlar ve mağlubiyetlere dûçar olanlar… Pargalı Damat İbrahim Paşa, Alemdar Mustafa Paşa, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Köprülü Mehmet Paşa, Sokullu Mehmet Paşa ilk aklımıza gelenler.
Devletin en mühim ikinci makamında görev yapan sadrazamların tabi ki çok enteresan yaşam öyküleri olmuştur. Lala Mehmet Paşa gibi yalnızca dokuz gün sadrazam olanlar olduğu gibi, Koca Sinan Paşa gibi beş kere sadaret makamına azledilip dönen yahut Sokullu gibi Kanuni’den ibu yana üç padişaha sadrazamlık yapan tanınmış sadrazamlar da mevcuttur.
40’lar Kulübü bu kez sadrazamlar konusunu gündeme taşımayı amaçladı. Osmanlının Kırk Sadrazamı projemizin 1. cildi işte bu amaçla hazırlandı.
Bu mütevazı çalışma, genç kuşakların istifade edeceği, tarih severlerin elinden düşürmeyecekleri bir çalışmadır.

Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) kitap özeti

Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) pdf oku

Osmanlı’nın Kırk Sadrazamı (1. Cilt) Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu