Tarih Kitapları

Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar Pdf indir

Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 192 sayfadan oluşan Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Kerim İlker Bulunur Ömer Faruk Can tarafından kaleme alınan Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar kitabını 9786257631235 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar pdf oku indir.

Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar pdf indir

OSMANLI İKTİSADÎ HAYATINA YEPYENİ YAKLAŞIMLAR…
 
Osmanlı tarihi üzerine siyasetten ekonomiye, toplumsal hayattan kültüre kadar birden fazla alanda gerçekleştirilen yeni ve ufuk açıcı çalışmalar, yalnızca bilgi birikimimizi genişletmekle kalmıyor, araştırmacıları yeni metotları ve kaynakları kullanmaveya teşvik ediyor. Böylelikle önceden teorik olarak ele alınan birden fazla hususta yeni sorularla, yen yanıtlarla ve farklı bakış açılarıyla karşılaşmak olabilecek oluyor.
 
Elinizdeki kitap, Osmanlı iktisadî yaşamıyla ve vakıflarla alakalı birbirinden mühim makaleleri bir araya getiriyor. Makalelerin ilk dördü, Osmanlı-Türk modernleşmesinin kıyafet bölgesindeki mühim simgelerinden birisi olan fesin, II. Mahmud’un kıyafet düzenlemelerinden fazla önceden Osmanlı toplumunda kullanılmaya başladığını, Tekirdağ’daki (Rodosçuk) Müslüman ve gayrimüslimlerin mal varlıklarının mukayesesini, klasik dönem Konya ekonomisindeki iktisadî ve malî gelişmelerin Osmanlı ekonomisindeki yerini ve kapitalist pazarlamanın bir aracı olarak ticaret kataloglarının Osmanlı toplumunun tüketim alışkanlıklarına tesirini inceliyor.
 
Kitabın son dört makalesi ise Osmanlı sosyo-ekonomik sistemindeki merkezî olduğu kadar hayatî bir seviyeye sahip olan vakıf kurumunun muhtelif yönlerine mercek tutuyor. Osmanlı hakimiyeti sırasında Arnavutluk’ta kurulan para vakıflarının bölgenin ekonomik ve sosyal yaşamına etkisi, Osmanlı para vakıfları ile İngiltere’deki hayır kurumlarının amaç, sermaye, işleyiş ve kâr oranları yönünden karşı karşıya geldirması, Arnavutluk’ta kadınlar tarafından kurulan vakıfların mahiyeti ve nihayet Mersin’in 19. yüzyılda kuruluşu esnasında vakıfların oynadığı rol ele alnıyor.
 
Osmanlı’da İktisadî Hayat ve Vakıflar, konuyla ilgilenen tarihseverler için bir başucu kitabı…

Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar kitap özeti

Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar pdf oku

Osmanlı’da İktisadi Hayat ve Vakıflar Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu