Tarih Kitapları

Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan Pdf indir

Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 468 sayfadan oluşan Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Akram Nejabati tarafından kaleme alınan Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan kitabını 9786051557892 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan pdf oku indir.

Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan pdf indir

Akram Nejabati tarafından bir araya getirilen çalışmada, Hemedân eyaletinin XVIII. yüzyıldaki idarî, demografik ve ekonomik yapısı ele alınmış; Safevî Devleti’nin kurulması, XVIII. yüzyılın başlarına kadar Osmanlı-Safevî ilişkileri ve Hemedân hâkimiyeti sonrası Osmanlı tahrir çalışmalarından bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra Hemedân’daki Osmanlı yöneticileri ve Hemedân eyaletinin Safevî ve Osmanlı Dönemi’ndeki idarî, demografik ve iktisadî yapısı ile ilgili malumat verilmiştir.
 
İran’ın batısında bulunan Hemedân, tarihin en eski devirlerinden beri iktisadî ve stratejik konumu saygınlığıyla bir çok devletin ilgisini çekmiştir. Şehrin önemi, köklü tarihi ve coğrafî konumundan ileri gelmektedir. Hemedân, eskiden beri İran’ın batısındaki yolların kavşak noktasıdır. Asur ve Bâbil Dönemi’nin Lacivert Yol’u, Eşkânî ve Sâsânîlerin İpek Yolu, İslâmî dönemin Tarîku’l-Hücâc’ı (hac yolu) Hemedân’dan geçmiştir. Tebriz üzerinden Karadeniz’e ulaşan ticaret yolu da yine buradan geçmektedir.
 
31 Ağustos 1724 tarihinde Osmanlı tarafından fethedilmiş, Osmanlı Devleti’nin geleneği üzere Safevîlerden alınan topraklarda tahrîr işlemleri yapılmıştır. Bunun neticesinde, bölge ile alakalı mühim bilgileri ihtivâ eden iki ciltlik tapu tahrîr defteri ortaya çıkmıştır. Lakin şimdiye kadar bu defterler gerek yerli gerek yabancı araştırmacılar tarafından kapsamlı bir biçimde incelenmemiştir. Elinizdeki çalışma bu noksanlık de göz önünde bulundurularak bu alandaki araştırmalara bir katkı sağlamak maksadıyla hazırlanmıştır.

Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan kitap özeti

Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan pdf oku

Osmanlı Hakimiyetinde Hemedan Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu