Tarih Kitapları

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu Pdf indir

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 399 sayfadan oluşan Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu kitabı Ciltli olarak çıkarılmıştır. Ahmet Özkılınç Kemal Gurulkan Yılmaz Karaca Ersin Kırca Hakan Şahintürk Mehmet Selim Temel tarafından kaleme alınan Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 17 x 24 cm ebatındadır. Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu kitabını 9786058195288 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu pdf oku indir.

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu pdf indir

Türk toplumu için okçuluğun mühim bir uğraş olduğu hemen hemen konu ile alakalı tüm tarihi kaynaklar tarafından teyit edilmektedir. Okçuluğu sosyal hayatlarının bir parçası haline getiren Türkler, savaş alanlarından spor meydanlarına, atakelimelerinden şiirlere kadar bir çok alanda okçuluğu yaşatmış ve bize bugün takip edebileceğimiz mühim izler bırakmıştır. Türk okçuluğunun zirve noktası olarak ifade edilen Osmanlı devri Türk okçuluğu ise ile ilgili diğer dönemlere göre en fazla bilgi sahibi olduğumuz dönemdir. Bu zamanda imparatorluk coğrafyasına yayılmış onlarca okmeydanı ve okçuluk tekkeleri aracılığı ile okçuluk kurumsal bir yapıya kavuşturulup, yaşatılmıştır. 17. yüzyılın sonlarından ibu yana ateşli silahların yaygınlaşmasıyla askeri cephesini kaybeden okçuluk sportif anlamda daha sivil bir aktivite olarak günümüze kadar varlığını sürdürebilmiştir.
 
Osmanlıların okçuluğa olan ilgisini özetler nitelikte Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı bünyesinde bulunan belgelerden oluşan bu çalışma Osmanlı devri Türk Okçuluğunun askeri, sportif, teknik ve tarihi-kültürel arka planına ışık tutmaktadır. Mevcut literatürde önceden yer almamış bilgilerin ilk defa ortaya çıkmasını sağlayan bu kitap, içinde bulunan belgelerden hareketle yeni çalışmalara yol açacak olması yönünden da bi hayli mühimdir.

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu kitap özeti

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu pdf oku

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu