Tarih Kitapları

Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali Pdf indir

Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali kitabı 274 olarak çıkarılmıştır. Jonathan P. Berkey tarafından kaleme alınan Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali isimli kitap 9786055245856 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali kitabını 12.02.2016 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali pdf oku indir.

Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali pdf indir

Ortaçağ Memlük Kahire’sinde İslami eğitimin ana bileşenleri nelerdi? İslami bilgiye nasıl bir anlam yükleniyordu? Eğitim hangi mekânlarda icra ediliyordu? İslami ilimlerin tahsili, intikali ve eğitim kurumlarının desteklenmesi sürecinin aktörleri kimlerdi? İdareci seçkinler konumundaki Memlüklerin, kadınların ve toplumun diğer kesimlerinin bu süredeki yeri ve rolü neydi?
Jonathan Berkey, dönemin ileri gelen ilim merkezlerinden Memlük Kahire’sine (1250-1517) odaklandığı eserinde bu ve benzeri sorulara yanıt arıyor. İslam’ın bilgiye verdiği yüksek değerin toplumsal ve kültürel yansımalarını; ortaçağlarda eğitimin hemen hemen tüm Müslümanların yaşantısında merkezi bir seviyeye sahip olduğunu; eğitim veren kurumların müfredatlarını ve kimler tarafından kurulup desteklendiklerini; İslami bilginin intikalinin yalnızca muhtelif kurumsal çatılar altında değil mekâna bağımlı olmayan kişisel ilişkilerle şekillenen bir zaman olduğunu ve bu sürecin Memlükleri, kadınları ve toplumun tüm kesimlerini kapsadığını ortaya koyuyor.
Berkey, vakayinameler, tabakat kitapları, eğitim konulu risaleler ve Kahire’nin bir çok okulunun kuruluş belgesi konumundaki vakfiyelere dayanan bu eserinde, eğitimin, toplumun “dışındakiler” olarak tanımlanabilecek tüm grupları nasıl merkezi kültüre dahil ettiğini ve ortak bir Müslüman kimliği oluşturduğunu gözler önüne çıkarıyor.

Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali kitap özeti

Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali pdf oku

Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu