Tarih Kitapları

Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna Pdf indir

Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 204 sayfadan oluşan Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Sadettin Ökten tarafından kaleme alınan Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 19.5 cm ebatındadır. Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna kitabını 9786055181475 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna pdf oku indir.

Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna pdf indir

“Bundan sonra insanlara ve bizim topluma yeni ve daha kalıcı bir şey lazım olacak. O lazım olacak şeyin adını kim doğru koyar, zamanın ruhunu kim doğru okur ve Kaderullah’ın yardımını alırsa, o üretir buradan çıkacak olan medeniyet tasavvurunu. Zamanın ruhunu kim okursa gelecek de onundur. Bir Müslüman olarak hayata bakıyorsam, bir Osmanlı Müslüman’ı, bir Türk Müslüman’ı olarak hayata bakıyorsam niye olmayacak diyeyim? Pekâlâ olur derim.”

Sadettin Ökten, Müslümanlığın umdeleriyle mühendisliği bir arada yaşamak ve öğretmek gibi bir imtihanın içine doğmuş. Din ise onun için bir kimlik meselesi değil, yaşamın bizzat kendisi. Parayla imanın aynı yerde buluşabileceğini ama Türkiyeli dindarların bunu yapamadığını düşünüyor, İslam dünyasının ruhi fukaralığından söz ediyor.
Osmanlı onun gözünde kadim medeniyetimizin son yorumu, fakat Osmanlı’ya bakamıyoruz!

Sadettin Ökten’in babası, kızının başını örtüp örtmemesine karışmayan, Demokrat Partili, İmam Hatip Liselerinin kurucusu, Cerrahi Tekkesi elemanı. Kendisi, Rönesansın da, sanayi devriminin de, aydınlanmanın da “Ol!” emriyle gerçekleştiğine inanan Osmanlı bakiyesi bir inşaat mühendisi. Osmanlı’nın kadim medeniyetimizin son halkası olduğunu ve Osmanlı’yı anlamadan bir şey üretmenin olabilecek olmadığını dile getiriyor.

Sadettin Ökten, modern zamanların içini boşalttığı birden fazla kavramı çocukluğundan ibu yana yaşamın içinde bulmuş olan ‘zamansız’ bir Müslüman aydını. Türkiye’de Müslümanlar para kazanmaya başladığında dinin de ‘hal’ olmaktan çıktığını, yapılan bir uygulamaya dönüştüğünü belirtiyor.

Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna, 1800’lü senelerdan 2000’lere uzanan, siyasi ve sosyal birden fazla dönemi, birden fazla İstanbul’u, farklı ahlak, sosyal yaşantı, eğitim anlayışlarını aktaran, dinin hayattaki farklı karşılıklarına değinen bir kitap. Muhafazakârlık, varlık, zaman, imtihan, dua, mit, faşizm, tasavvuf, haz gibi kavramların içini kuvvetli bir kalple ve aydın bir zihinle dolduran kuvvetli bir nehir söyleşisi.

İşte zamanı kutsayan, ‘vaktin babası’ olma iddiasındaki bir mutasavvıfın gözünden modernizm ve kapitalizm analizi… Aydınlanma’dan İslam toplumlarına, Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine ve günümüz Türkiyeli Müslüman’ına uzanan eleştirel bir bakış.

Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna kitap özeti

Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna pdf oku

Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu