Tarih Kitapları

Operasyon: Mussolini Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı Pdf indir

Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 224 sayfadan oluşan Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı kitabı
Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Selçuk Uygur tarafından kaleme alınan Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı kitabını 9786057635693 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı pdf oku indir
.

Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı pdf indir

25 Temmuz 1943. İtalya’dan gelen beklenmedik haberler Führer Karargâhı’na âdeta birer bomba gibi düşer. Mussolini, Kral Vittorio Emanuele’nin villasında sırra kadem basmış ve İtalya’yı 21 senedir demir bir yumrukla yöneten Faşist Parti bir gece içinde dağılmıştır. Yeni hükûmetin başı olan Mareşal Badoglio, her ne kadar İtalya’nın Almanya ile birlikte harbe devam edeceğini açıklamışsa da, Hitler bunun zaman kazanmak için söylenen bir yalan olduğundan ve İtalyanların ilk fırsatta Müttefiklere teslim bulunacağından emindir.
Almanlar öte yandan Roma’yı işgal ve İtalya’da Faşizmi ihya etmeye hazırlanırken, Hitler Mussolini’nin derhâl bulunması ve kurtarılması için bizzat emir verir. Mussolini’nin varlığı, İtalya’da Faşizmin yeniden tesisi ve ulaşan Müttefik istilasının ışığında bölgede istikrarın sağlanabilmesi için elzemdir. Aksi, Alman şehirlerinin Müttefik stratejik bombardımanlarıyla haritadan silindiği ve Kursk mağlubiyetiyle doğuda inisiyatifin Kızıl Ordu’ya geçtiği bu kritik zamanda, Akdeniz cephesinin topyekûn çöküşüne vesile olabileceği gibi, Almanya’daki rejim zıtlarını da benzer bir girişim adına yüreklendirecektir. Hitler’in, birincil önceliği hâline getireceği “Meşe Harekâtı” için bizzat görevlendireceği bireyler ise, seçkin hava indirme kuvvetleri komutanı Korgeneral Kurt Student ile yeni kurulmuş SS Özel Kuvvetleri olan Friedenthal Taburu Komutanı Yüzbaşı Otto Skorzeny’dir.  
Hitler’in Generalleri Konuşuyor, Kardeşler Takımı ve benzer bir çok eseri Türkçeye başarıyla kazandıran Selçuk Uygur, İkinci Dünya Savaşı ve 20. yüzyılın en ünlü özel operasyonlarından birini bu kez kendi kaleminden anlatıyor.
Uygur’un bu çalışması, savaşın seyrini etkileyen Meşe Harekâtı ile perde arkasında askerî, siyasî ve toplumsal gelişmeleri hem Alman hem de İtalyan nazarından ele almakla kalmıyor; istihbarat, planlama ve icra süreçlerini titizlikle inceleyerek operasyona dair yanlış bilinen bir çok gerçeği de su yüzüne çıkarıyor. Uygur, akıcı dili ve sürükleyici üslubuyla, operasyonu ve operasyona sahne olan tarihsel bağlamı bir tarihi roman yahut film sürükleyiciliğiyle aktarıyor.

Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı kitap özeti

Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı pdf oku

Operasyon: Mussolini
Dünyayı Sarsan Kurtarma Harekatı Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu