Tarih Kitapları

Notlar İç Savaş Üzerine Pdf indir

Notlar
İç Savaş Üzerine pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Notlar
İç Savaş Üzerine kitabı
287 olarak çıkarılmıştır. Gaius Julius Caesar tarafından kaleme alınan Notlar
İç Savaş Üzerine isimli kitap 9786052133514 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Notlar
İç Savaş Üzerine kitabını 07.11.2018 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Notlar
İç Savaş Üzerine pdf oku indir
.

Notlar
İç Savaş Üzerine pdf indir

MÖ 49 senesinin halen ilk günlerinde Roma Cumhuriyeti, bir iç savaşa girmek üzereydi. Roma’nın en kuvvetli ve büyük iki devlet adamı ve askeri olan Gaius Iulius Caesar ile Gnaeus Pompeius Magnus’un çarpışacağı hemen hemen bir buçuk yıllık bu sürede yaşananlar, önceden sekiz sene geçirdiği Galya’da olduğu gibi notlar tutan Caesar’ın aktarımıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Eser, 49 senesinin ilk günleriyle başlayarak 48 senesinin yaz aylarında zuhur eden Pharsalus Muharebesi’nden sonra Mısır’a kaçan Pompeius’un burada öldürülmesi ve İskenderiye Savaşı’nın başlamasıyla son bulur.
Roma’nın yaşayacağı bu ikinci iç savaş ilk kez yalnızca Caesar ve Pompeius’un savaşı değildir ve bir çok soruna dayanır. Savaşın başlamasından önceki seneler ve genelde Romalıların yüzsenelerdır yaşadığı sınıf çatışmaları ve diğer sorunlar böyle büyük bir iç savaş çıkarmasa da zaten halihazırda toplumda büyük ayrışmalara ve kutuplaşmalara yol açmaktaydı; 49 yılı bu poblemlerin artık bardağı taşırdığı bir yıl olmuştu. Bunun yanında bu iç savaş, hiç şüphesiz büyük güç elde eden demokrat Caesar ile asil aristokratların ve onların adamı ve temsilcisi Pompeius’un savaşıdır.
Bu eser, Latince’den Türkçeye ilk defa çevrilen bir çeviri olması yanında bunun bunun yanında, iç savaş önceki durumu açıklama gayesi güden bir çalışma olarak düşünüldü. Roma Cumhuriyeti’nin son senelerına dair mühim sorun ve tartışmaların ele alınmasıyla birlikte çözüm ve yorum odaklı bilgiler aktarılmaya çalışıldı. Acaba birbirleriyle savaşanlar halkçılar ve aristokratlar mıydı, yoksa kibirli devlet adamları mı? 

Notlar
İç Savaş Üzerine kitap özeti

Notlar
İç Savaş Üzerine pdf oku

Notlar
İç Savaş Üzerine Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu