Pdf Kitap

Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) Pdf indir

Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 9786257459204 sayfadan oluşan Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) kitabı TÜRKÇE olarak çıkarılmıştır. Prof. Dr. Muhammed Süheyl Takkuş tarafından kaleme alınan Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) isimli kitap 30.11.2021 dilinde ve Karton Kapak ebatındadır. Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) kitabını Doğan Mert Demir numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) pdf oku indir.

Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) pdf indir

11. yüzyıl, İslâm tarihinin belki de en kaotik dönemiydi. Abbâsî Halifeliği yüzyılın başlarında Selçuklu idaresine boyun eğmesine rağmen sonlarına doğru Selçuklular da gücünü kaybetmiş, devlet parçalanmaya başlamıştı. Selçuklu emîrleri, gücü ve hâkimiyeti ele geçirmek için birbirleriyle amansız bir mücadeleye girişmişlerdi. Abbâsî-Fâtımî hilafetleri arasındaki çift başlılık da hat safhaya ulaşmış, Avrupa’da örgütlenen Haçlılar kendi hakları olduğuna inandıkları topraklar için yüzlerce yıl sürecek bir sefere çıkmışlardı. Yaşanan hadiseler Anadolu, Suriye, Filistin ve Mısır’daki insanlar için tarifsiz bir felakete dönüşmüş ve ardı arkası kesilmeyecek savaşlar başlamıştı. Bu arada Urfa, Trablus, Antakya ve Kudüs merkezli bir dizi Haçlı devleti görülmektedirak bölgenin kaderini kökten değiştirdi. Tüm bunlar yaşanırken Selçuklu idari sisteminden çıkan Zengîler, Müslümanları parçalayan güç mücadelesini dindirdi ve onlara tekrardan tek vücut olmaları için cesaret verdi.
Musul merkezli bu atabegliğin başındaki İmâdüddîn Zengî, Cezîre ve Bilad’üş-Şam’da dağınık hâlde çok sayıda yerel emîrlik varken, Musul ve Halep’te teşkilatlı bir devlet kurdu. Müslümanları parçalanmışlıktan kurtarmak için mühim adımlar attı ve Bilad’üş-Şam’ı tek yönetim altında birleştirmeyi başardı. Daha sonra Haçlılara karşı cihat sancağını açtı. Haçlıların elindeki Urfa Kontluğu’nu ele geçirdi. Bu zafer, Müslümanlara Haçlıların yenilmez olmadığını, isterlerse onları topraklarından söküp atabileceklerini gösterdi. Lübnanlı İslâm tarihçisi Muhammed Süheyl Takkûş’un kaleme aldığı Musul ve Bilad’üş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) başlıklı bu kitap, Zengîlerden önce İslâm dünyasının içinde bulunduğu çözülmeyi, Zengîlerin Müslümanları tekrar bir araya getirme uğraşlarını, Haçlılara karşı örgütlenmelerini ve onları nasıl bertaraf ettiklerini dönemin Müslüman ve Frank kaynaklarını titiz bir biçimde inceleyerek ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra cihadın önderliğinin Eyyûbîlere geçmesinden sonra Zengîlerin çözülme ve yıkılış sürecine de ışık tutuyor

Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) kitap özeti

Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) pdf oku

Musul ve Biladü’ş-Şam Atabegleri Zengiler (1127-1233) Pdf indir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu