Tarih Kitapları

Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 Pdf indir

Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 kitabı 448 olarak çıkarılmıştır. Christopher Alan Bayly tarafından kaleme alınan Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 isimli kitap 9786053145899 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 kitabını 01.07.2022 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 pdf oku indir.

Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 pdf indir

Modern Dünyanın Yeniden İnşası, İngiliz tarihçi Christopher Alan Bayly’nin modern tarih yazımında çığır açan Modern Dünyanın Doğuşu adlı geniş kapsamlı ve incelikle işlenmiş çalışmasının devamı ve tamamlayıcı cildidir.
“Göz kamaştırıcı bilgi derinliğiyle uzaklık tanımayan çözümleme gücünün başyapıtı” olarak tanımlanan ilk ciltte olduğu gibi Bayly bu ciltte de iktisadi, siyasal ve toplumsal gelişmeleri, görünür görünmez karmaşıklıkları içinde, kendine özgü ilişkili ve karşı karşıya geldirmalı bakış yöntemiyle küresel ölçekte çözümlemeyi sürdürüyor. Devlet, sermaye, üretim, savaş, iletişim, kültürel yaşam, küresellik, yerellik temalarını yüzyılın başından beri yaşanan değişimlere bağlı olarak somut biçimde irdeleyen Bayly, okura, her bir etapta çarpıcı örneklerle donatılmış, zengin ve izlenebilir bir tarih anlatısı sunuyor.
Modern Dünyanın Yeniden İnşası, müthiş derinlikteki yapıtlarıyla olduğu kadar seçkin bir eğitmen olarak da yaşamının son anına dek katkılarını devam ettirdiği akademi çevrelerince “benzersiz entelektüel yelpazeye sahip bir virtüöz” olarak anılan Bayly’nin modern tarih yazımına miras bıraktığı bir “son dokunuş” olarak kabul edilmektedir.
“Yirminci yüzyılın küresel tarihini tüm klişelerden arınmış biçimde yalnızca Chris Bayly yazabilirdi. Engin bilgi birikimi ve aynı biçimde derin düşünce yetisi üzerinde git gide artan, geçmişe ışık düşürdüğü kadar günümüzün çalkantılı dünyasını da aydınlatan, ilham verici bir eser.”
(Ruth Harris, Modern Tarih Profesörü, Oxford Üniversitesi)
Modern Dünyanın Yeniden İnşası, ilk bakışta yerel çatışmalar ve ufak savaşları dünya tarihinin merkezine yerleştirir görünürken temelde küresel kapitalizmin eşitsizliklerini derinliğine sorgulamakta ve değişen birey ve toplum kavrayışlarına göze çarpmaktadır. Çağımızın en mühim tarihçilerinden birinin en parıltılı eseri”
(Lauren Benton, Hukuk ve Tarih Profesörü, Vanderbilt Üniversitesi)
 
CHRISTOPHER ALAN BAYLY: 1945, Tunbridge Wells, Kent doğumlu İngiliz tarihçi. Doktorasını 1970 senesinde Oxford Üniversitesi’nde bitirdi. 1990 senesinde British Academy’e kabul edildi. Britanya İmparatorluğu ve Hindistan tarihi bölgesindeki yapıtlarıyla öne çıkan Bayly, dünya tarihi üzerine çalışmalardaki öncülüğü bundan dolayı aralarında 2004 “Wolfson History Oeuvre” ve 2007 “Queen’s Birthday Honours List” gibi unvanın da bulunduğu çok sayıda ödüle değer görüldü ve “Sir” unvanıyla onurlandırıldı. 1970’de St. Catharine’s College’da öğretim görevlisi olarak başlayan akademik kariyerini 1992’den 2013’e kadar imparatorluk ve denizaşırı ülkeler tarihi profesörü olduğu Cambridge Üniversitesi’nde sürdürdü. İktisadi, toplumsal, siyasal, kültürel tarih, görsel sanatlar ve doğa bilimleri tarihi bölgesindeki müthiş derinlikteki yapıtlarıyla “benzersiz entelektüel yelpazeye sahip virtüöz bir tarihçi” olarak anılan Bayly 2015 Nisan’ında yaşama veda ettiğinde Chicago, Kopenhag ve Londra Queen Mary Üniversitesi’nde ders vermeyi sürdürmekteydi.

Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 kitap özeti

Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 pdf oku

Modern Dünyanın Yeniden İnşası Küresel Bağlantılar Ve Karşılaştırmalar 1900-2015 Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu