Tarih Kitapları

Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) Pdf indir

Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 416 sayfadan oluşan Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. İsmail Aka tarafından kaleme alınan Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) kitabını 9786258431575 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) pdf oku indir.

Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) pdf indir

TİMUR’UN HÜKÜMDAR OĞLU,
ULUĞ BEY’İN BABASI: MİRZA ŞAHRUH

Mirza Şahruh; Timurlular devrinin üçüncü hükümdarıdır. Timur’un oğlu olarak sağlığında merkez Herat olmak üzere Horasan bölgesini idare etmiştir. Ankara Savaşı’na sol cenah komutanı olarak katılmıştır. Timur seferdeyken Semerkand’ın yönetimi ona bırakılmıştır. Babasının ölümünden sonra sahneye çıkan öteki mirzaların dirayetsizliği ile saygın beglerin bile Timur’un vasiyetine uymayarak kendisini desteklemeleri aracılığıyla hakimiyet mücadelesi başarıyla sonuçlanmış, uzun seneler saltanat makamında kalmıştır.
Girdiği bütün savaşlardan galip çıkan ve iç mücadeleleri sonlandıran Şahruh, Timurlular devletinin 40 yıl daha devam etmesini sağlamıştır. Uzun süren hükümdarlığında ülkenin birden fazla merkezinde kültür, sanat ve bilim alanında mühim gelişmeler kaydedilmiştir. Tarihçiler tarafından dindar ve barış yanlısı bir hükümdar olarak gösterilen Şahruh; Buhara ve Semerkand’daki mühim din adamlarıyla olan ilişkisini daima kuvvetli tutarak hükümdarlığını sağlamlaştırmıştır. Sefere çıkarken veya avlanma maksadıyla Herat’tan ayrıldığında mukaddes yerleri daima ziyaret etmiş ve oralarda yaşayan insanlar tarafından büyük hürmet görmüştür.
İslam dünyasında tek bilgin-hükümdar olarak şöhret kazanan Şahruh’un oğlu Uluğ Bey de bu döneme renk katan simalardan biri olma özelliğini taşır. Bu zamanda minyatür ve hat sanatında Tebrizli Cafer, Gıyaseddin Nakkaş, Halil Musavvir; mimaride Kıvamüddin, musikide Abdülkadir-i Meragî, Endicanlı Yusuf, tarih yazımında Hâfız-ı Ebrû, Şerefeddin Ali Yezdî ve tezkirelerde sayısı yüzleri aşan şairleri ile Herat; bunun bunun yanında Uluğ Bey’in başkanlığında Kadızade-i Rumî, Gıyaseddin Cemşid ve Ali Kuşçu’nun astronomi ve matematik alanında yürüttüğü çalışmalarla Semerkand; Doğu dünyasını her anlamda zenginleştirmiştir. Bu zenginlik bilim dünyasında “Timurlu Rönesansı” olarak yorumlanmıştır.
Duayen tarihçi Prof. Dr. İsmail Aka’nın Farsça ve Arapça kaynakları karşı karşıya geldirarak son derece akıcı bir üslupla kaleme aldığı Mirza Şahruh; Türk tarihinin her yönden fazla zengin bir dönemi olan 15. yüzyıla dair rehber kitap niteliği taşıyor.
 

Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) kitap özeti

Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) pdf oku

Mirza Şahruh Uluğ Bey’in Babası (1405-1447) Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu