Pdf Kitap

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce Pdf indir

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 500 sayfadan oluşan Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Doğan Hasol tarafından kaleme alınan Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce isimli kitap İNGİLİZCE,TÜRKÇE dilinde ve 14.5 x 20.5 cm ebatındadır. Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce kitabını 9786257008129 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce pdf oku indir.

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce pdf indir

Türkiye’de “mimarlık sözlüğü” denince akla ilk gelen isim olan Doğan Hasol’un, Türkiye mimarlık ve tasarım eğitiminin vazgeçilmez başvuru kaynağı Mimarlık ve Yapı Sözlüğü / Dictionary of Architecture and Building’in geliştirilmiş 8. baskısı YEM Yayın’dan çıktı.
 
İki bölümden oluşan sözlüğün birinci bölümünde İngilizce sözcük ve terimlerin Türkçe karşılıkları veriliyor; ikinci bölümde ise Türkçe sözcüklerin İngilizce karşılıkları yer alıyor. Hemen her baskısında içeriği yeniden gözden geçirilip geliştirilen İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce Mimarlık ve Yapı Sözlüğü / Dictionary of Architecture and Building hemen hemen 30000 terimden oluşuyor.
 
Doğan Hasol, böylesine mühim ve zor bir çalışmayı yapma gerekçesini şöyle özetliyor:
“İngilizcenin bütün dünya çapında yaygınlık kazanması, şimdilerde ülkelerin dış dünyaya açılmada İngilizceyi kaçınılmaz bir araç olarak kullanır duruma gelmeleri, böyle bir sözlüğe olan gereksinmeyi artırdı.
Bu çalışma yapılırken, eski sözlükte bulunan İngilizce ve Türkçe sözcük ve terimler bir kez daha gözden geçirildi, bunlara yenileri eklendi.
Bilgi ve teknolojideki gelişmeler, yaşamımıza katılan yenilikler, yeni sözcük ve terimlerin doğmasına yol açıyor. Böylelikle diller de gelişiyor. İçinde bulunduğumuz iletişim ve bilgi çağı, teknik, kültürel, ticari vb. her tür ilişkinin temelini oluşturan terimlerin çeşitli dillerdeki karşılıklarının derlenmesini zorunlu kılıyor. Bu zorunluluğa bir yanıt olan bu çalışmanın, bilgi akışını kolaylaştırıp hızlandıracağı, alakalı dillerdeki metinlerin daha iyi ve doğru bilinmesina, o dilleri konuşan teknik adamların birbirlerini daha iyi anlamalarına yardım edeceği şüphesizdur.
Bu sözlükte, mimarların ve yapı dalında çalışan bireylerin tasarım ve uygulamada kullandıkları meslek dilinin sözcük ve terimlerinin derlenme-si amaçlanmıştır. Bu nedenle, tarihten gelen ve çoğu ‘şekil’le, ‘işlev’le, ‘üslup’ ve ‘akımlar’la alakalı olan sözcük ve terimlerin bunun yanında güncel teknoloji ve malzeme terimlerine de aynı ağırlıkta yer verilmiştir. Sözcüklere ilişkin açıklamalar ve ayrıntılı bilgi için bu sözlüğün doğal tamamlayıcısı olan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü’nden yararlanılabilir.
Kullananlara yararlı olması dileğiyle.”

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce kitap özeti

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce pdf oku

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu