Pdf Kitap

Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar Pdf indir

Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar kitabı 96 olarak çıkarılmıştır. Rene Guenon tarafından kaleme alınan Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar isimli kitap 9786057452283 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar kitabını 27.04.2022 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar pdf oku indir.

Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar pdf indir

“İnsanlık şüphesiz hiçbir zaman ‘dünyevî cennet’ ve ilk etaptaki ruhaniyattan bu kadar uzaklaşmamıştır. Bu uzaklaşmanın kalıcı olduğu, dünya üzerinde bir daha hiçbir kararlı ve meşru dünyevi iktidarın hüküm süremeyeceği, tüm ruhani otoritelerin bu dünya çapından silineceği ve Batı’dan Doğu’ya uzanan cehaletin insanları hakikatin ışığından sonsuza dek uzak tutacağı sonuçlarına varılmalı mıdır?”

Guénon’a Fransa’da büyük bir ün getiren ve bugün dahi en fazla okunan eseri olan 1927 tarihli Modern Dünyanın Bunalımı’ndan sonra 1929’da paylaşımı yaptığı bu ufak kitap “kriz”i tanımladıktan sonra yazdığı ilk kitap olması yönünden hususi bir yere sahiptir. Bu kitaptan sonra modernite için kendi öngördüğü çıkışı anlatacaktır. Lakin bu kitap hala krizin eşiğindedir, “bunalım”ın içinden bunalımın tarihine bir bakıştır, “normal”i tasvir ederek, raydan çıkanın ne olduğuna dair bir haritalama teşebbüsü sunar.
Maurras’ın önderi olduğu L’Action Française, 1926’da Papa XI. Pius zamanında resmi bir Vatikan kararıyla kınanır, dergi yasaklanır ve yasaklı eserler listesine alınır. Guénon, kınamayı Batı’da Ortaçağlardan bugüne sağlığını yitirmiş, gitgide kötüleşen maddi ve manevi arasındaki uyuşmazlığının bir semptomu olarak görür. Bu karmaşanın, Batı’daki bu kaosun kökenlerine inmek için Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar tarihsel bir okumayı tersten yapar: Geleneksel bir medeniyette (Hint) sağlıklı maddi-manevi ilişkisini tasvir eder ve ardından Batı’da bunun nasıl zedelendiğini anlatır.

Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar kitap özeti

Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar pdf oku

Manevi Otorite ve Dünyevi İktidar Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu