Tarih Kitapları

Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi Pdf indir

Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi kitabı 256 olarak çıkarılmıştır. Bruno Nardini tarafından kaleme alınan Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi isimli kitap 9786258431599 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi kitabını 21.06.2022 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf oku indir.

Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir

Rönesans’ın büyük ismi Leonardo da Vinci bugün daha çok Mona Lisa, Son AkşamYemeği yahut Kayalıklar Madonnası gibi fotoğraflarıyle ön planda olsa da aslında bir ressamdan daha fazlasıdır. Kuşların uçuşlarını gözlemleyip aerodinamik yapılarını inceleyerek uçan bir makine üreten bir mucit; savaşlarda düşmana karşı üstünlük sağlayacak çok çeşitli yıkım silahları ve ulaşım araçları tasarlayan bir mühendis; binalar, yollar, köprüler ve kale savunma sistemleri tasarlayan bir mimar; gizlice morga girerek kadavralar üzerinde anatomi çalışan bir meraklı…
Her konu ilgi alanına giriyordu. Cebir, geometri, perspektif, hidrolik, botanik, inşaat bilimi, optik, askerlik sanatı, mekanik bilimi, tıp… Doymak bilmez bilgi açlığı onu sürekli olarak okumaya ve yazmaya sevk ediyordu. Tek hocası ve yol göstericisi merakıydı. Daha gençliğinde dehası keşfedildi, takdir edildi. Ömrünün son demlerine kadar sanatının ve ustalığının kıymetini bilen isimlerin lütfunu gördü. Hatta 1516 Fransa Kralı I. François bizzat gelerek kendisini Fransa’veyavet etti, onu hizmetine aldı. Bu şöhretine rağmen Leonardo hep şatafattan uzak yaşadı, konforun merakını köreltmesine, çalışmalarına ket vurmasına izin vermedi. Peki ama Leonardo da Vinci’nin yaşamı nasıldı?
Bruno Nardini elinizdeki kitapta büyük ustanın yaşamını okunması rahat, zevkli bir üslupla sunuyor. Ailevi arka planından eserlerini hazırlama süreçlerine, etrafındaki insanlarla ilişkilerinden merakını tutkulu bir biçimde rehber edinmesine kadar Nardini, Leonardo’nun 67 yıllık ömrünü, her biri ustanın değişik bir yönünü açığa çıkaran anekdotlarla aktarıyor.
Kemal Atakay’ın Türkçeye yetkin çevirisiyle Leonardo da Vinci: Bir Ustanın Portresi siyasi kargaşanın, iktidar çekişmelerinin, dinî yapılar ile halkın arasında etrafındaki dünyayı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan Leonardo da Vinci’nin canlı bir portresini çiziyor.

Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi kitap özeti

Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf oku

Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu