Çocuk Kitapları

La Fontaine’den Masallar Pdf indir

La Fontaine’den Masallar pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde Fables sayfadan oluşan La Fontaine’den Masallar kitabı 9786053323006 olarak çıkarılmıştır. La Fontaine tarafından kaleme alınan La Fontaine’den Masallar isimli kitap 03.01.2019 dilinde ve 224 ebatındadır. La Fontaine’den Masallar kitabını Ferruh Doğan numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. La Fontaine’den Masallar pdf oku indir.

La Fontaine’den Masallar pdf indir

La Fontaine, 1621’de Fransa’nın ufak bir şehrinde dünyaya gelir. Biraz kırlarda, biraz okullarda dünyayı tanıdıktan sonra Paris’e gider. Açık yüreği, hoş sohbeti, candan dostluğu, gülümser, acıyı tatlı eder filozofluğu, kimseyi kırmadan kimseye boyun eğmezliği, saygısızlığa, fırsatçılığa düşmeyen şakalarıyla kendini sevdirir. Gönlünce okuya yaza, masallar dolusu güle söyleye yaşar ve yetmiş dört yaşında, son masalı başında, uyur gibi hayata veda eder.

Bu şair çağında, yaşayışı, davranışı, şiir anlayışı ve üslubuyla tektir; bununla birlikte belki de en fazla okunmuş Fransız şairidir. La Fontaine’in en büyük özelliği kendi kalarak herkesin olmaktır.

La Fontaine çeşmesinden çocuklar da içebilir tabi ki; ama La Fontaine, masallarıyla kendi oynamış, masalları bir olgun insan eğlencesi yapmıştır. Konuşan hayvanlar çocukları eğlendirebilir, biraz düşündürebilir de; ama aslanda, kurtta, tilkide, gazetelerde adı çıkan şu yahut bu ünlü insanı görmek, kurtla kuzu masalını falan mahkemenin kararıyla birleştirmek… Masallar çocukken okunsa da, bu bağlantıları kurmak için büyümeyi beklemek gerekir.

Masalları Türkçeye uyarlayan Sabahattin Eyüboğlu’na kulak verelim:“La Fontaine’i Türkçeye çevirdikçe sevdim, sevdikçe de çevirdim. Bizim halk dilimiz adsız La Fontaineler yoğurmuş olacak ki bu yaman dil ustasının deyişini değilse bile deyimlerini, özel tadını değilse bile anlam zenginliğini, anlatım imkânlarını, düşünce oyunlarını, Türkçe karşılamakta pek zorluk çekmedim: Aradıkça La Fontainece söz çok yer alıyor Türkçede, hele köy Türkçesinde.”

La Fontaine’den Masallar kitap özeti

La Fontaine’den Masallar pdf oku

La Fontaine’den Masallar Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu