Tarih Kitapları

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri Pdf indir

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri kitabı 448 olarak çıkarılmıştır. Kolektif tarafından kaleme alınan Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri isimli kitap 9786055952181 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri kitabını 28.12.2020 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri pdf oku indir.

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri pdf indir

Dünya kamuoyu pek bilmese de, bir avuç Kuzey Kafkasya insanının ufak bir toprak parçasında tutunabilmek için yüzseneler boyunca verdiği mücadele gerçekten yürek burkucudur.
Bu coğrafyada, milattan yüzseneler öncesinden beri var olduğu bilinen bireylerin nüfusunun halen 5 milyonlarda seyrediyor olması; yine o coğrafyaya ait olup vatanı dışında yaşayan bireylerin nüfusunun bugün o ülkede yaşayan yerli nüfustan daha fazla olması bu yürek burkucu tarihin dramatik bir yansımasından başka nedir ki?
Kuzey Kafkasyalıların, cengaver kavimlerle yüzseneler boyu sürdürdüğü mücadele 19. yüzyılın ikinci yarısında yenilgiyle sonuçlanınca vatanları işgal edilmiş, kendileri de dünyanın dört bir yanına çil yavrusu gibi dağıtılmışlardır.  
(…)
Bu bölgenin ve bireylerinın yaşadığı tarihin parçaları, Bizans,  Gürcü, Rus, Pers, Selçuklu, Osmanlı, İngiliz v.d. ülkelerin kaynak ve arşivlerinde yatmaktadır. Kafkasya’nın ve Kafkasyalıların doğru  tarihini yazabilmek için bütün bu merkezlerdeki kayıtların taranması, bütün belge ve bilgilerin sıra sıra gün yüzüne çıkartılmaları gerekmektedir. Lakin bu biçimde, bugün bir iskelet halinde bulunan Kafkas tarihi ete ve kasa büründürülebilir.
Bahsi geçen arşivlerin en mühimlerinden birisi hiç şüphesiz ki Osmanlı’ya ait olanlardır.
Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler -1- , Kafkasevi Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’nce Osmanlı arşiv belgeleri üzerinde yapılan uzun ve yorucu çalışma ile hazırlanmıştır.  Devam ettirilmesi düşünülen bir serinin kitaplaştırılmış ilk cildidir.
Bu kitapta bulunan sadeleştirilmiş 126 belgeden en eskisinin tarihi 1775, en yenisinin tarihi de 1921’dir. Osmanlıca bilip orijinal metne bakmak isteyenler için ise belgelerin okunabilir fotokopileri kitabın sonuna yerleştirilmiş.
Bunun yanı sıra, tasnif edilen belge özetleri bi hayli hızlı tarama yapmak isteyenlere yol gösterecek, şahıs ve yer  isimleri indeksi de  araştırmacılara büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri kitap özeti

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri pdf oku

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 / Osmanlı Arşiv Belgeleri Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu