Tarih Kitapları

Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I Pdf indir

Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 480 sayfadan oluşan Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Zeki Sarıhan tarafından kaleme alınan Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I kitabını 9780000013576 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I pdf oku indir.

Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I pdf indir

Türk Kurtuluş Savaşımım tam bir kronolojisini yapmak bi hayli güçtür.
Kurtuluş Savaşı tarihinin yazılabilmesi için o senelerda yayımlanmış gazeteletin tam anlamıyla taranması gerekiyor. Bunlardan bazılarının kütüphanelerde bulunan koleksiyonları bi hayli eksiktir; hele mahalli gazetelerden bazılarının elde fakat birkaç sayısı mevcuttur. Türk devlet arşivlerinden Misal verilecek olursa Başbakanlık Arşivi’nden de fakat sınırlı sayıda birinin yararlanmasına izin verilmektedir.
İngiliz arşivleri, Türk okuyucusu için mühim ölçüde gün ışığına çıkarıldı. Lakin bu savaşla alakalı diğer ülkelerin arşivlerinden yeterince yararlanılamadı. Bunun bunun yanında, yabancı ülkelerin, hele Arap ve İslam dünyasının o zamanki basını taranamadı.
Eksiksiz bir kronoloji fakat, devletçe yahut büyük kuruluşlarca desteklenen uzman kurulların, araştırma personellerinin uzun süreli, sabırlı ve dikkatli bir çalışmasını gerektiriyor.
Bazı hadiselerin hangi gün geçtiğini kesinlikle saptamak zordur. Bu durum da tam bir kronoloji yapmanın önündeki önüne geçerden biridir.
Elinizdeki kitap, yazılı kaynaklar üzerinde 10 yıl süren bir araştırmanın ürünüdür. Türkçe’de eski ve yeni yazıyla basılmış hemen bütün ciddî kaynaklar gözden geçirilmiştir. Bunların içinde belgesel özelliği olan, hadiselerin tarihlerini ve¬renlere ağırlık verilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul ve Anadolu’da çıkan gazetelerin taranmasına, olaylar için bunların kaynak gösterilmesine önem verilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı Harp Tarihi Dairesi Başkanlığı’nın Özef olarak çevirttiği ve daktilo metinler halinde muhafaza ettiği Yunan kaynaklarından yararlanılmıştır. Tükçe’ye çevrilmiş bazı İngilizce ve Fransızca mühim kaynaklar da taranmıştır.
Kurtuluş Savaşı Günlüğü’nde, Mondros’tan Lozan’a kadar, 4 yıllık bir sürede Türk Kurtuluş Savaşı’nı doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiren ve bu yönünden mühim olduğuna inandığımız bütün olgulara işaret etmeye çalışılmıştır.
Kitap dört cilt olarak planlanmıştır. Bu ciltlerin kapsadıkları dönemler şöyledir:
1. Cilt: 30 Ekim 1918 – 22 Temmuz 1919 (Mondoros Ateşkes Anlaşması – Erzurum Kongresi).
2. Cilt: 23 Temmuz 1919 – 22 Nisan 1920 (Erzurum Kongresi – Büyük Millet Meclisi’nin açılışı).
3. Cilt: 23 Nisan 1920 – 22 Ağustos 1921 (Büyük Millet Meclisi’nin Açılışı – Sakarya Savaşı)
4. Cilt: 23 Ağustos 1921 – 20 Kasım 1922 (Sakarya Savaşı – Lozan Konferansı)

Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I kitap özeti

Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I pdf oku

Kurtuluş Savaşı Günlüğü- I Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu