Tarih Kitapları

Kapitülasyonların Kaldırılması Pdf indir

Kapitülasyonların Kaldırılması pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 456 sayfadan oluşan Kapitülasyonların Kaldırılması kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Muhammet E. Kulunk tarafından kaleme alınan Kapitülasyonların Kaldırılması isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Kapitülasyonların Kaldırılması kitabını 9786054052523 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Kapitülasyonların Kaldırılması pdf oku indir.

Kapitülasyonların Kaldırılması pdf indir

Kapitülasyonlar; adlî, idarî, malî ve iktisadî alanlarda yabancılara verilmiş imtiyazlardır. XVIII. yüzyıla kadar kapitülasyonların Osmanlı Devleti üzerinde olumsuz bir etkisi olmamış; hatta başta ekonomi olmak üzere bir çok alanda faydası görülmüştür. Buna karşın özellikle bu yüzyılın sonlarına doğru kapitülasyonlar, Osmanlı Devleti yönünden olumsuz tesiri giderek git gide artan ve birden fazla alanda hissedilen oldukça önemli sorun haline gelmiştir.
Osmanlı Devleti’nin adlî teşkilatını, kanunlarını, ekonomisini, maliyesini, idarî işleyişini; temelde bağımsızlığını ve hâkimiyetini derinden etkileyen bu kadar mühim bir konuyla alakalı müstakil çalışmaların azlığı enteresandır. Osmanlı Devleti’nde bile kapitülasyonlar meselesini ele alan kitaplar azdır ve büyük çoğunlukla da II. Meşrutiyet dönemine aittir.
Osmanlı Devleti zamanında konuyla alakalı yapılan çalışmaların birçoğunun hâlihazırda Latin harfleriyle yayımlanmamış olması da bu alandaki bilgi eksikliğinin daha fazla hissedilmesine neden olmaktadır. Buradan hareketle genelde kapitülasyonlar hususunda özelde 1914’teki ilga kararıyla alakalı bilgi birikiminin oluşmasına katkıda bulunmak çalışmanın ana gayesini oluşturmuştur.

Kapitülasyonların Kaldırılması kitap özeti

Kapitülasyonların Kaldırılması pdf oku

Kapitülasyonların Kaldırılması Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu