Tarih Kitapları

İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi Pdf indir

İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 9786055506209 sayfadan oluşan İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi kitabı TÜRKÇE olarak çıkarılmıştır. Mohammad-Reza Djalili Thierry Kellner tarafından kaleme alınan İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi isimli kitap Histoire de l’Iran contemporain dilinde ve Karton Kapak ebatındadır. İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi kitabını 10.12.2010 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi pdf oku indir.

İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi pdf indir

Cenevre Uluslararası Yüksek Etütler Enstitüsü’nde görev yapan bu eserin yazarları Mohammad Reza Djalili ve Thierry Kellner, İran, Orta Asya, Hazar, vb. bölgelerin ülkeler arası stratejik çalışmaları ile tanınmış saygın bilim adamlarıdır. Djalili ve Kellner yayınevimizde 2009’da yayına giren “Yeni Orta Asya Jeopolitiği” adlı dev eserle Türk kamuoyu tarafından yakında zamandan bilinmektedir.
Türklerin Orta Doğu’ya gelmesinden beri çok sıkı kültürel ve siyasî ilişkiler içinde bulunduğu İran son iki asırdır büyük çalkantılar geçirmiş bir ülkedir. Türkiye’de özellikle genç kuşaklar, şimdilerde dünya kamuoyunu yakında zamandan ilgilendiren İran’da olup bitenleri hep yabancı haber ajanslarının gözünden takip etmiş bu büyük ve kadîm ülkenin yakın tarihi fakat birkaç meraklı yahut uzman tarafından incelenmiştir. Oysa İran’ın yakın tarihinde Türkiye için öğrenilecek, ders alınacak birden fazla olay mevcuttur. İşte elinizdeki bu eser, bilim adamlarının tarafsız gözlemi altında, İran’ın “çağdaş” olarak nitelenebilecek tarihî dönemini geniş halk kesimlerinin rahatça anlayabileceği bir dille bize aktarmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda gerçekleştirilen inkılâpların İran’da Pehlevî hanedânının kurucusu Rıza Şah’a nasıl örnek teşkil ettiği, fakat oğlu Muhammed Rıza Şah zamanında bu inkılâpların neden tam anlamıyla başarıya ulaşamadığı; yabancı güçlerin müdahalesi hattâ işgâlinin İran gibi bir ülkeyi nasıl yoksulluğa ittiği; İran İslam Cumhuriyeti’nin hangi temeller üzerinde kurulduğu, hangi ilkelere dayandığı; iç çatışmaların ve anlaşmazlıkların neden kaynaklandığı ve İslam Cumhuriyeti Başkanı Ahmedinejad’ın son siyasî girişimlerinin nasıl geliştiği gibi daha onlarca soruya yanıtları hacimce ufak, ama bilgice yoğun bu eserde bulacaksınız.

İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi kitap özeti

İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi pdf oku

İran’ın Son İki Yüzyıllık Tarihi Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu