Tarih Kitapları

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 Pdf indir

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 kitabı 144 olarak çıkarılmıştır. Ebu Dülef tarafından kaleme alınan İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 isimli kitap 9789752430655 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 kitabını 01.04.2019 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 pdf oku indir.

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 pdf indir

10. yüzyıl İran coğrafyasına masalsı bir seyahat…
Seyahatnameler bir seyyahın kişisel gözlemlerinden fazla daha ötesidir. Bir seyahatname okuru, hem o zamanın coğrafyasına yolculuk yapmış olur hem de o coğrafyanın insanını, iklimini, ticaretini, inançlarını, geleneklerini ve diğer niteliklerini keşfeder. Dolayısıyla seyahatnameler bir tarih kitabından ziyade tastamam bir rehber kitaptır.
Türk tarihçiliğinin efsane ismi Zeki Velidi Togan, Abdülkadir İnan ile birlikte 1922 senesinde Horasan topraklarına doğru yola çıkarlar. Seyahat esnasında, bir seyyah, edebiyatçı ve doğabilimci olan Ebu Dülef Mis’ar bin Mühelhil el-Hazrecî Yenbuî’nin Sâmânoğulları zamanında kaleme alınan bir eserini bulurlar: İran Seyahatnamesi(Rihle fî Vasati Asiya).
Ebu Dülef, şimdilerde İran, Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye sınırlarında bulunan topraklar üzerinde seyahat etmiş, bu coğrafyaların tarihinden efsanelerine, madenlerinden şifalı bitkilerine, âdetlerinden yaşayışlarına dek notlarını eşsiz bir üslupla kaleme almış çok mühim bir seyyah. İran Seyahatnamesi ise yazıldığı dönemin coğrafyası ve insanları üzerindeki bilinmezlik bulutlarının dağıtılması ve bir süre sonra bölgede kurulacak Selçuklu hâkimiyetinin vaziyeti ile ilgili çok kritik ipuçları vermesi yönünden başvuru niteliğinde.
Türkçeye ilk kez kazandırılan bu eser, genç tarihçilerimizden Serdar Gündünyaya geldi tarafından titizlikle çevrilmiş, bunun bunun yanında Ebu Dülef’in verdiği bilgilerle diğer mühim seyahatnameler karşı karşıya geldirılmış, ilave notlar eklenmiştir. Tarihin, coğrafyanın ve seyahatin buluştuğu bu kitap, objektif verilerin çok az olduğu, adeta masalsı bir dönemin bilimsel bir aydınlığa kavuşması yolunda bir nadir kaynak statüsünde.

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 kitap özeti

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 pdf oku

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya’dan Fars Körfezi’ne Yolculuk, 953-955 Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu