Tarih Kitapları

İnanç ve İktidar Orta Doğu’da Din ve Siyaset Pdf indir

İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset kitabı
256 olarak çıkarılmıştır. Bernard Lewis tarafından kaleme alınan İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset isimli kitap 9786059800501 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset kitabını Faith and Power: Religion and politics in the Middle East numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset pdf oku indir
.

İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset pdf indir

İnanç ve İktidar: Orta Doğu’da Din ve Siyaset, Bernard Lewis’in İslam ve Orta Doğu’nun güncel poblemlerinı ele aldığı, inanç ve iktidar arasındaki ilişkiye yoğunlaşarak İslam ve Orta Doğu’da demokrasinin olabilirliğini sorguladığı çalışmalarından buluşmaktedir.
 
Klasik İslam’da din ile devletin tek ve bir olduğu düşüncesinden yola çıkan Lewis, İslam hukukunun Bay’a ve İstişare ilkelerini inceler ve demokrasinin Hristiyanlıktan ziyade İslam’a daha yakın olduğu sonucuna ulaşır.
 
Bu temel saptama ışığında, bir sonraki adım günümüz İslam âleminde hüküm süren diktatörlüklerin ve otoriter eğilimlerin ithal edilmiş olduğunu ve modernleşme süreci ile birlikte bu akımların daha da güçlendiğini emsallariyle ortaya koymak olacaktır. Orta Doğu’da demokrasinin gelişmesinin önündeki en büyük engelin bizzat Batı olduğunu ifade eden Lewis, “İslam’ın temel metinlerinin hiçbir yerinde terörizm ve cinayet emredilmez. Hiçbir yerinde taraf olmayan üçüncü bireylerin gelişigüzel katledilmesinin sözü bile geçmez,” diyerek mühim bir saptamada bulunur.
 
Bu görüşler ışığında, Orta Doğu’da demokrasinin olabilecek olduğunu savunur Lewis. Ona göre demokrasinin gelişmesinde en mühim aktör kadınlar olacaktır. Kadınlar gerek Orta Doğu’nun gerek dünyanın geleceğinde mühim rol oynayacaktır. “İslam topraklarında demokrasinin en büyük savunucuları da yine kadınlar olabilir. Başarısızlığıyla en fazla kaybedecek grup oldukları kesindir,” saptamasına katılmamak olabilecek gözükmüyor.
 
İnanç ve İktidar: Orta Doğu’da Din ve Siyaset; inanç, radikal hareketler, terörizm, diktatörlükler ve demokrasi üzerine düşünen herkesin okuması gereken ve bakış açılarını değiştirmeyi vadeden bir kitap.

İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset kitap özeti

İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset pdf oku

İnanç ve İktidar
Orta Doğu’da Din ve Siyaset Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu