Tarih Kitapları

İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler Pdf indir

İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 9786057646811 sayfadan oluşan İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler kitabı TÜRKÇE olarak çıkarılmıştır. Yegor Gaydar tarafından kaleme alınan İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler isimli kitap 01.07.2022 dilinde ve Karton Kapak ebatındadır. İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler kitabını Zeyd Karaaslan numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler pdf oku indir.

İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler pdf indir

Rusya eski başbakanı ve 1990’lardaki ekonomik reformların mimarı Yegor Gaydar Sovyetler Birliği’nin çöküşünün neden mukadder olduğunu imparatorluklar tarihi, Sovyet tecrübesi ve iktisadi analiz ekseninde irdeliyor. Ona göre bu çöküşün sebebi dış kaynaklı entrikalar değil bizzat Sovyet sisteminin yapısıydı. SSCB çöküşe, büyük ölçüde, petrol gelirlerine bağımlılığın tetiklediği ekonomik bir krizle sürüklenmiştir. Günümüz Rusya’sının, imparatorluğun ihtişamlı günlerine dönme özlemiyle, Sovyetlerin sonunu getiren hataları tekrarlama eğiliminde olduğunu ima eden Gaydar, Rus yöneticileri enerji kaynakları gelirlerine bel bağlama ve otoriter çözümlere meyletme riskine karşı ikazyor. Dahası siyasi eliti etkisi altına alan “post-emperyal nostalji” tehlikesine gözleri üstüne topluyor. Ona göre bu yalnızca Rusya için değil, dünya için de bir tehlikedir.
 
“Çağdaş Rusya’da post-emperyal sendromun siyaseten ne kadar tehlikeli olduğunu görmeseydim; ülkemizde post-emperyal nostaljiyi kullananların retorikleri ile Weimar Almanya’sında nasyonal-sosyalistlerin propagandası arasındaki somut benzerlikleri bilmemiş olsaydım, bu çalışmayı yapmaya kalkışmazdım.”
 
“Başka bir çağa geri dönme hayalleri aldatıcıdır. Bunu denemek hezimetle sonuçlanacaktır.” 

İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler kitap özeti

İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler pdf oku

İmparatorluğun Çöküşü Sovyetlerden Dersler Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu