Tarih Kitapları

Hindistan Kaplanı Babür Şah Pdf indir

Hindistan Kaplanı Babür Şah pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 201 sayfadan oluşan Hindistan Kaplanı Babür Şah kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Tarkan Suçıkar tarafından kaleme alınan Hindistan Kaplanı Babür Şah isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 19.5 cm ebatındadır. Hindistan Kaplanı Babür Şah kitabını 9786258010183 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Hindistan Kaplanı Babür Şah pdf oku indir.

Hindistan Kaplanı Babür Şah pdf indir

Babür Şah 1526 senesinde Panipat’ta Türk tarihinin en mühim savaşlarından birini kazanarak Bâbür imparatorluğu’nu kurarken aynı zamanlarda; Osmanlı Devleti Kanuni Sultan Süleyman ile Mohaç Meydan Muharebesi’ni kazanarak düşmanlarını eziyordu. Türk asrı denen 16. asırda doğunun, batının, İran ve Turan’ın hâkimi Türklerdİ.
Baba tarafından Timur, anne tarafından Cengiz Han soyundan gelen bir adam hayal edin. Onun adı da, tabiatı da tabi ki kaplan gibi olacaktır. Ülkemizde çok tanınmayan Gazi Zahirüddindin Muhammed Bâbür şah, Türk tarihinin en bilge, savaşçı, serüvenci hükümdarlarından biri olma özelliğini taşır.
 Emir Timur’un, 5. Kuşaktan torunu olan Bâbür’e miras bıraktığı çok şey mevcuttur. Yıllarca dedesi Timur’un tahtına oturmak için savaşan Bâbür Şah, Maveraünnehir’de bu hayali gerçekleşmeyince Hindistan’ı fethetmiş ve oranın tahtına oturup yenilmez olmuştur.
 yaşamı mücadelelerle geçen Bâbür Şah, zaferler kadar yenilgileri de tatmış, ülkesinden sürgün edilmiş, yaşamının uzun senelerını kapsayacak biçimde anılarını kaleme almıştır. Bunun yanında biz bir Türk hükümdarlarının psikolojisine, yaşamının ayrıntı kısmına ve hayata bakış açısına ulaşabilinmekte. Büyük bir savaşçı olan Bâbür Şah, yalnızca anılarını yazmakla kalmamış, şiirden, edebiyata, tasavvuftan, dine bir çok alanda eserlerde vermiştir. Harp sanatındaki yeni gelişmeleri takip eden Bâbür Şah Hindistan’daki başarılarını Osmanlı tarzı Savaş taktiklerini, bazı Osmanlı subaylarını ve Rumi ateşli silahlarını ordusuna ustaca monte etmesine borçludur.
 Türk İslam tarihinde âlim hükümdar tipi olarak Bâbür Şah’ın bir zirve olduğunu aktarabiliriz. O ilim, harp, siyaset tüm sahalarda başarılı olmuştur. Bazı yapmak istediklerini ise yapamamıştır. Bir harf inkılâbı düşlemiş, atalar yurdunu ele geçirmek istemiş başaramamıştır. Dünya malına rağbet etmeyen derviş karakterli bir hükümdar olan Bâbür Şah “Şâhım, fakat dervişlerin bendesiyim (hizmetkâr)” demiştir.
 Baş döndürücü bir hızla fergana’da başlayarak Agra’da sona eren bir mücadelenin odağı olan Bâbür Şah hayata dair ne varsa zirvelerde yaşamıştır.

Hindistan Kaplanı Babür Şah kitap özeti

Hindistan Kaplanı Babür Şah pdf oku

Hindistan Kaplanı Babür Şah Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu