Tarih Kitapları

Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) Pdf indir

Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 240 sayfadan oluşan Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Erkan Göksu tarafından kaleme alınan Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) kitabını 9786258431582 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) pdf oku indir.

Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) pdf indir

Kitap Tanıtım Yazısı :
 
Hârezmşâhlar, 1128-1156 senelerı arasında hüküm süren Hârezmşâh Atsız’ın birkaç isyanı dışında Sultan Sencer’in ölümüne kadar Büyük Selçuklulara tabi olarak varlığını sürdürdüler. Sencer’in ölümü üzerine bağımsız hareket etmeye başlayan İl Arslan ve Tekiş dönemlerinde gerçekleşen fetih hareketleriyle sınırlarını genişleten Hârezmşâhlar, Selçukluların yıkılmasından sonra yaşanan boşluğu doldurmaya başladılar. Sultan Alaeddin Muhammed zamanında (1200-1220) ise altın çağlarını yaşadılar. Bu zamanda devletin sınırları; merkez Hârezm olmak üzere Aral Gölü’nün kuzeyinden Umman Denizi’ne, Sirderya’dan Irak-ı Arap ve Azerbaycan’a kadar uzanmıştı. Lakin aynı senelerda yaşanan Moğol kasırgasının Hârezmşâhları vurmasıyla devlet bi hayli hızlı bir çöküşe geçti. Moğollara karşı uzun seneler savaşan son Hârezmşâh, Celaleddin Mengüberti’nin ölümüyle de 1231’de Hârezmşâhlar tarihe karıştı.
Elinizdeki kitap, Timurlular dönemi müelliflerinden Muhammed bin Hâvendşâh bin Mahmud Mîrhând tarafından kaleme alınan Ravzatu’s-Safâ’nın Hârezmşâhlar bahsinin tercümesidir. Mîrhând, Ravzatu’s-Safâ’yı İslam dünyasında kendi zamanına kadar yazılmış olan tarih kitaplarının birçoğunu inceleyerek ve bunlardan istifade ederek kaleme almıştır. Sayısı elliyi bulan bu eserlerin bir kısmı günümüze ulaşmamıştır ki bu durum Ravzatu’s-Safâ’yı sıradan bir eser olmaktan çıkarmakta ve Türk tarihinin en mühim kaynaklarından biri hâline getirmektedir.
Ortaçağ Türk tarihinin Farsça kaleme alınmış bir çok ana kaynağını dilimize kazandıran Erkan Göksu’nun nefis Türkçesi ve notlarıyla bir araya getirilen Hârezmşâhlar, hem tarihçiler hem de konuyla ilgilenenler için bi hayli mühim olan bir çalışma. Eser, Hârezmşâhların ortaya çıkışını, Selçuklular ve diğer devletlerle olan ilişkilerini, hemen hemen kuruluşlarından ibu yana kesintisiz süren siyasi hareketliliği, savaşları, askerî manevraları ve stratejileri, evlilikleri, eğlenceleri, hükümdarların niteliklerini ve bölgenin kendine özgü ayrıntı kısmını, nihayet devletin sonunu tüm ayrıntı kısmıyla ve eşsiz bir üslupla ortaya koyuyor.

Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) kitap özeti

Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) pdf oku

Harezmşahlar Ravzatu’s-Safa (Harezmşahiyan) Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu