Akademik Kitaplar

Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları Pdf indir

Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları Pdf indir, kitap sever takipçilerimiz için  Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları Kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kriter Yayınları aracılığıyla çıkarılan Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları Kitabı 544 Sayfa sayfadan bir araya gelmektedir. 2. Hamur Kağıt baskı ile çıkan Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları kitabı 16.00×23.50 cm‘dir. Eylül 2019 nolu ISBN numarasına sahip Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları kitabının yazarı Murat TürkeşGenel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları PDF indirebilirsiniz. 

Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları Kitabı Pdf indir

“Genel Klimatoloji: Atmosfer, Hava ve İklimin Temelleri” kitabı, coğrafya, coğrafya ve fen bilimleri öğretmenliği, klimatoloji, hidroloji, biyoloji, ekoloji, fizik, çevre, deniz ve yer bilimleri, mimarlık ile meteoroloji, ziraat, orman, inşaat, jeoloji, hidrojeoloji ve çevre mühendisliği vb. gibi bölüm ve/ veya ana bilim dallarında öğrenim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerin gereksinim duyacağı temel atmosfer, hava, iklim ve atmosferik çevre konularını içerir.

Kitap, asıl olarak, atmosfer, hava, iklim ve atmosferik çevre ile hidroloji-hidroklimatoloji, Yerküre sistemleri ve Dünya iklimleri vb. gibi konularla ilgilenen bilim alanları ile alakalı mesleklerin gereksinimlerinikarşılayacak temel bir ders ve kaynak kitabı olarak tasarlandı ve buna uygun bir içerikle hazırlanmıştır. Bu bağlamda, Genel Klimatoloji kitabı, atmosfer, hava, iklim ve atmosferik çevreye ilişkin bugünkü bilgilerimiz kapsamı içinde, çağdaş meteoroloji ve klimatolojinin temellerini okuyan lisans ve lisansüstü öğrencilerine ve bu alanlarda çalışan meslek sahiplerine, uzman kişilera ve bilimcilere aktarmayı, bu bilgilerin üç boyutlu tartışılmasını, özümsenmesini, öğrenilmesini ve uygulanmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Belirlenen bu hedefe ulaşabilmek için kitabın amacı da, atmosfer, hava ve iklimin temelleri; atmosferin fiziksel ve kimyasal özellikleri; Yerküre’nin enerji bütçesi ve sıcaklık; hava basıncı, atmosfer dolaşımı ve rüzgârlar; hidrolojik döngü, atmosferde nem, doyma, yoğunlaşma, bulut oluşumu, kararlılık; yağış oluşumu ve türleri; hava ve iklimin şekillenmesindeki temel etmenlerden hava kütleleri ve cepheler, hava sistemleri, desenleri ve hadiseleri; şiddetli hava hadiseleri (gökgürültülü, şimşekli fırtına ve hortumlar) ve bunların doğal ve sosyal ortama olan etkilerinin incelenmesi; atmosferdeki kısa süreli süreçler, meteorolojik olaylar ve bunlardaki değişimler ile yeryüzündeki iklimler, onların kökenleri, dağılışları ve doğal çevreyi şekillendiren bir öğe olarak rolü konularında temel bilimsel bilgiyi sunmak, tartışmak ve öğrencinin uygulama, çözümleme ve bireşim yapma kabiliyetini geliştirmek olarak belirlenmiştir.

Kitap, klimatoloji ve meteorolojinin temel konularını içeren, sekizi ana ve biri özel toplam dokuz ana konuyu bütüncül ve çağdaş bir yaklaşımla sunacak biçimde dizayn edilmiştır.

“Sinoptik Hava Haritaları” başlığını taşıyan Uygulamalı Özel Konu, genelde sinoptik yüzey ve yüksek hava gözlemlerinin yüzey hava ve yüksek atmosfer haritalarına işlenmesi, yüzey hava haritasında eşbasınç ve diğer sinoptik öğelerin, çeşitli standart basınç düzeyi haritalarında (ör. 500 hPa düzeyi) eş jeopotansiyel yükseklik ve eş sıcaklık eğrileri vb. özelliklerin çizilmesi, bu haritalardan yararlanarak yüzey alçak ve yüksek basınç sistemleri ile yüksek atmosfer alçak ve yüksek merkezleri, sırt veya oluk gibi orta enlem hava sistemlerinin mühim ayrıntı kısmının belirlenmesi ve tanımlanması ile bunların hava tahminleri yönünden çözümlenmesi konularını içerir.

Kitapta, ayrıntılı sayılabilecek ama bunun yanı sıra yalın ve kolay anlaşılır bir Ekler Bölümü de bulunmaktadır. Ekler Bölümü, alakalı bölümlerde açıklanan çeşitli konuların ve hesaplamaların daha kolay bilinmesi ve yapılmasını sağlamak üzere, “Bilimsel Sayı ve İşaret Sistemi”, “Uluslararası Bilimsel Ölçü Birimleri Sistemi (SI)”, “Bazı Birim Dönüşümleri, Evrensel Sayılar ve Nicelikler”, “Cisimlere Etkiyen Kuvvetler ve Maddenin Temel Özellikleri” ve “Sinoptik Meteoroloji Gözlem Kodlarının Açıklanması, İstasyon Modelleri ve Hava Haritalarına İşlenmesi” başlıklarını taşıyan özel eklerden meydana gelir.

Etiketler: Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları Pdf oku , Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları Pdf kitap indir, Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları pdf oku ücretsiz, Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları kitap indir ücretsiz, Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları pdf indir yandex, Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları pdf oku özet, Genel Klimatoloji Murat Türkeş Kriter Yayınları kitap özeti. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu