Tarih Kitapları

Gelenekten Modernliğe İskender Paşa Pdf indir

Gelenekten Modernliğe İskender Paşa pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 296 sayfadan oluşan Gelenekten Modernliğe İskender Paşa kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Dr. Selim Sözer tarafından kaleme alınan Gelenekten Modernliğe İskender Paşa isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Gelenekten Modernliğe İskender Paşa kitabını 9786058166585 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Gelenekten Modernliğe İskender Paşa pdf oku indir.

Gelenekten Modernliğe İskender Paşa pdf indir

İslam tarihinde en fazla iz bırakan dinî hareketlerin başında tasavvufun geldiğini söylemek yanlış olmaz. Tasavvuf hareketi de tarikatlar eliyle kurumsallaşmış ve geleneksel bir damar olarak varlığını bugüne değin sürdürmüştür. Bu geleneksel damarın içinde, Türkiye topraklarında ve özellikle tarihin son safhasında Halidî-Nakşî geleneğinin etkisi bi hayli önem arz etmektedir. Bu çalışma, Halidî-Nakşî geleneğinin Gümüşhanevî ile başlayan İstanbul kolunun izini sürmüş; özel olarak “İskenderpaşa” ismiyle anılmasına neden teşkil eden Mehmed Zahid Kotku’nun İskenderpaşa Camii’ne atanmasıyla başlayan, Es’ad Coşan ve Nureddin Coşan’la devam eden süreç tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Türk modernleşmesine paralel bir biçimde Gümüşhanevî Tekkesinden İskenderpaşa Cemaati’ne, oradan Server’e uzanan modernleşme sürecinin niteliği ve şu anda geldiği nokta tespit edilmeye çalışılmış; bunun bunun yanında gidişin nereye doğru evrilebileceği de bir öngörü olarak açıklanmıştır. Bu tespit ve öngörüler aslında bütün dinî grupları içine almaktadır; çünkü bu gidişat hiç birisini
 (er yahut geç) dışarıda bırakmayacaktır.

Gelenekten Modernliğe İskender Paşa kitap özeti

Gelenekten Modernliğe İskender Paşa pdf oku

Gelenekten Modernliğe İskender Paşa Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu