Tarih Kitapları

Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma Pdf indir

Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 320 sayfadan oluşan Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Ahmet Özcan Emrah Özdemir tarafından kaleme alınan Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma kitabını 9786258431605 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma pdf oku indir.

Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma pdf indir

Kitap Tanıtım Yazısı :
 
 
Gerilla harbi, ufak savaş, ayaklanma, düşük yoğunluklu çatışma ve özel harp gibi farklı adlandırmalarla anılagelen gayrinizami harp, ta­rihsel zamanda antik çağlara kadar uzanır. Temelinde uzun soluk­lu yıpratma taktiğini esas alan bu yaklaşım; sızma, sıyrılma, baskın ve sabotaj gibi düzenli harp dışı harekât türleri yoluyla düşmanı hedef alırken halk desteğine de oldukça önem verir. Devasa orduların ve devletlerarası savaşların ana temayı oluşturduğu son iki yüzyılın siyasi tarih anlatısı içinde dahi kendine mühim bir yer bulabilen gayrinizami harp, düzenli ordular tarafından da politik hedefler ışığında kullanılmaktadır.
Antik Çağ’da göçebe halkların mücadelelerini, Roma İmparatorluğu’nun idaresi altındaki bölgelerde karşı karşıya geldiğı ayaklanmaları, İslam’ın yayılma sürecinde uygulanan stratejileri, karşılaşılan yerel mukavemetleri ve Haçlı Seferlerine karşı Anadolu’da görülen Selçuklu direnişini bu savaş anlayışı içerisinde incelemek olabilecekdür. Modern zamanda ise gayrinizami harp Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında hem partizan hareketler gibi direniş grupları hem de düzenli ordularca kurulan özel birlikler vasıtasıyla kullanılmıştır. 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra ise Latin Amerika, Afrika, Vietnam, Afganistan ve Irak gibi farklı coğrafyalardaki tecrübeler üzerinden literatürde belirgin bir olgu haline gelmiştir.
Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Dekanlığı öğretim üyeleri Emrah Özdemir ve Ahmet Özcan gayrinizami harp kavramının teorik zeminine ve köklerine inerek bu savaş tarzının gelişiminin izlerini sürüyor. Gerek kavramın tarihsel süreç içinde gelişimini gerekse pratikte ne gibi değişim ve dönüşümlerin meydana geldiğinı göstererek tarihöncesi zamandan 21. yüzyılda Irak ve Afganistan işgalleri sırasındaki direnişlerin ve bunlara karşı koyma mekanizmalarının anatomisini çıkarıyorlar. Elinizdeki kitap gayrinizami harbin teorik ve pratik tarihini sunması yönünden Türkçe literatürde ilk olma özelliğini de taşıyor.
Gayrinizami Harp Tarihi: Direniş, Ayaklanma, Çatışma düzenli muharebeden farklı taktik ve teknikleri barındıran bu yoğun politik mücadelenin kavramsal ve teorik gelişimini ele alan, dünya tarihinde yaşanmış farklı tecrübeleri aktararak zenginleştiren bir başvuru kaynağı.

Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma kitap özeti

Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma pdf oku

Gayrinizami Harp Tarihi Direniş, Ayaklanma, Çatışma Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu